DASH Diyeti, ağız sağlığına da iyi geliyor

-
DASH Diyeti, ağız sağlığına da iyi geliyor

Yapılan araştırmalar, yüksek tansiyonu dengelemek için yapılan DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diyetinin ağız sağlığına da iyi geldiğini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarından yola çıkan ağız ve diş sağlığı uzmanları, beslenme bozukluğunun önce ağız ve diş sağlığını etkilediğini belirterek, karbonhidrattan uzak, tahıldan zengin beslenme öneriyorlar.

beslenme-www.gidahatti.comJournal of the American Geriatrics Society tarafından yapılan araştırmada, kalp sağlığına iyi gelen besinleri tüketerek yapılan diyetlerin ağız sağlığına da iyi geldiği belirlendi. Uzmanlar bu noktada DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diyetine dikkat çekti. Yüksek tansiyonu dengelemek için yapılan DASH diyetinin vücudumuza daha birçok faydasının olduğunu saptadıklarını belirten araştırmacılar, bu yöntemin ağız sağlığını da koruduğunu kaydetti.

Araştırmaları kapsamında yaşları 47 ile 90 arasında değişen 533 erkeği inceleyen uzmanlar, erkek denekleri 20 yıllık bir dönem içinde her üç yılda bir düzenli olarak takip etti. Üç yılda bir gerçekleştirilen ağız kontrollerinde de deneklerin, dişlerini kaybetmesine neden olan kök çürüklerine bakıldı.

pertev-kokdemir-www.gidahatti.comÇürük ihtimali %30 azalıyor

Araştırmada, tahıllı, az şekerli, bol sebze-meyveli, az yağlı ve diyet lifli gıdaları, yani DASH diyetinde de tavsiye edilen gıdaları tüketenlerin ağız sağlıklarının diğerlerine oranla çok daha iyi olduğu görüldü. Uzmanlar, DASH diyetine benzer şekilde beslenen erkeklerin diş köklerinde çürük çıkma ihtimalinin diğerlerine oranla %30 daha az olduğunu saptadı.

Kötü nefesin sebebi diş eti hastalıkları

DASH diyetinin ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olduğunu belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Vücudumuzun diğer kısımlarının sağlığı gibi ağız sağlığımızda iyi beslenmeye bağlıdır. Ağzımız kötü beslenmeye çok duyarlıdır. Erken diş kayıpları ile diş eti hastalıkları, kötü bir nefese neden olur. Birçok beslenme bozukluğu vücudun diğer bölgelerinden önce ağzı etkiler” dedi.

beslenme-www.gidahatti.comTahıl ve protein ağırlıklı beslenme

DASH Diyeti’ne benzer bir sağlıklı beslenme stili öneren Diş Hekimi Kökdemir, “Fermente olabilen karbonhidratlar, bakteriler ile beraber çalışarak çürük oluşumunu başlatır ve dişlere zarar verir. Bu nedenle karbonhidrattan uzak, genel olarak tahıllara dayalı bir beslenmeyi tercih etmeliyiz. Ayrıca beslenmemiz peynir, yoğurt, et, yumurta, baklagiller ve kuruyemişler gibi proteinleri de içermelidir. Yağlar ve şekerleri az tüketmeye özen göstermeliyiz. Çürükten korunmak için bakteriler tarafından üretilen asitlerin minimumda tutulması gerekir” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın