Damızlık süt sığırı yetiştiricilerine kredi kolaylığı

-


Damızlık süt sığırı yetiştiricilerine kredi kolaylığı

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde, faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için kolaylık sağlandı.

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde, faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin işletmelerinde bulundurmaları gereken manda veya damızlık süt sığırı sayısı 10 baş ve üzerinden en az 5 başa düşürüldü.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime yönelik düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve Işletme Kredisi Kullandırılmasına Ilişkin Uygulama Esasları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde, faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin işletmelerinde bulundurmaları gereken manda veya damızlık süt sığırı sayısı 10 baş ve üzerinden en az 5 başa düşürüldü. Damızlık süt sığırı yetiştiricilerinin karar kapsamında faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullanabilmesi için, 5 baş ve üzerinde manda veya damızlık süt sığırı işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 5 baş ve üzerine çıkarmaları gerekecek. Bu kapsamda uygulamadan yararlanmak isteyen damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiricilerinde, 5 baş ve üzerinde damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 5 baş ve üzerine çıkarmış olma koşulu aranacak.

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir