Daha güzel gülümsemek mümkün mü?

-
Daha güzel gülümsemek mümkün mü?

Güzel gülümsemek şahsi görünüşün önemli bir parçası. Gelişen estetik diş hekimliği uygulamaları sayesinde, güzel gülümsemek isteyen çok sayıda insan diş hekimlerinin yolunu tutuyor.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu da, estetik amaçlı dental uygulamalar sayesinde özgüvenli bir gülüş elde edilebileceğini belirtiyor.

cagdas-kislaoglu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

Diş rengi, diş tipi ve imaj

Düzgün ve beyaz dişlerin hem görünüm olarak hem de kişinin kendisine güvenmesi açısından önemli avantaj sağladığını söyleyen Kışlaoğlu, “Sadece estetik görünüm için tedaviye gelen hastalar oluyor. Dönem dönem moda olan dişler var. Genelde bayanlar ön iki dişin biraz daha belirgin ve çıkık olmasını tercih ediyorlar. Çıkık ön iki diş alt dudağı takip ediyor, gülüş hattı oluşuyor ve daha hoş duruyor. Fakat herkesin ağız ve diş yapısı farklı. Oval yüze oval diş yapmak gerekiyor. Diş yapıları yüze ayrı anlam kazandırıyor. Kısa ve kare diş kişiyi agresif ve erkeksi gösterirken, uzun dişler ise sempatik bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca diş rengini de ten rengine göre seçmek gerekir” diyor.

dis-sararmasi-gidahatti

Diş temizleme, diş beyazlatma ve daha fazlası

Hastanın durumuna uygun olarak en çok lamina ve diş temizleme işlemlerinin uygulandığını belirten Kışlaoğlu, diş temizleme işleminin 2 şekilde yapıldığını aktararak şöyle konuştu:

İlk aşamada çeşitli işlemlerle dişin yüzeyinde biriken lekeleri temizliyoruz ya da özel bir yöntemle dişin içine işleyen lekeleri çıkartabiliyoruz. Lazerle 1 saatte diş temizliği yapılıyor. Fakat bazı durumlarda diş beyazlatma işlemi uygun olmuyor. Çocukken antibiyotik kullanmış kişilerin dişleri genelde çok sarı mat ve kahverengidir ya da noktasal lekeler vardır. Bu durumda özel estetik sistemler kullanıyoruz. Bunların başında da porselen kaplamalar geliyor. Porselen lamina uygulanacak dişlerde az miktarda da olsa bir aşındırma yapılıyor, bu şekilde dişin ölçüsü çıkarılıyor.

Daha sonra dişin ölçüsüne göre hazırlanan mum tabaka dişin formuyla, rengiyle, konumuyla doğru orantılı olarak belirleniyor. Hazırlanan dişlerin ölçüsü alındıktan sonra da laboratuarda özel olarak hekimin ve hastanın belirlediği formda dişler mumdan hazırlanıyor. Ve bu dişler hastanın ağzında tek tek denenerek kişiye gösteriliyor. Hastanın ve doktorun onayından sonra formun aynısının porselen hali yapılıyor.

Dr. Kışlaoğlu, porselen uygulamasının; ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında, çarpma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde ve diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde kullanıldığını söylüyor. Aynı zamanda çürük ve çapraşıklık nedeniyle porselen kaplanması geren dental tedavilerde de uygulanıyor.

dis-fircalama-gidahatti

Dişleri günde kaç kez fırçalamalıyız?

Kışlaoğlu, dişleri günde kaç kez fırçalamak gerektiğinden söz etti ve 2 kez diş fırçalamanın yeterli olduğunu fakat eksik fırçalamamak gerektiğini aktardı.

Kışlaoğlu, sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak için yapılması gerekenleri şöyle özetliyor:

Dişin ön, arka ve ısırma yüzeylerini, son olarak dili sistemli olarak fırçalamak gerekiyor. Mümkünse elektrikli fırçalar tercih edilmeli. Ayrıca diş ipi kullanılmalı çünkü çürükler ara yüzeylerde oluşuyor. Diş macunu seçiminde ise flor bulunmasına ve aşındırıcı içermemesine dikkat edilmeli. Ayrıca sigara içenler için özel üretilen diş macunları dişi aşındırarak beyazlatıyor. Başta faydalı gibi gözükse de uzun vadede diş yüzeyini çiziyor ve daha kolay renklenmesine sebep oluyor.

 Kaynak: www.ntv.com.tr

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir