Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’ye çağrısı ne oldu?

-
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’ye çağrısı ne oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, “Türkiye’nin bıkkınlığı giderilmeli” derken, Uluslararası Yatırımcılar Derneği  YASED Başkanı Ahmet Erdem, “Müzakere süreci teknik kriterlere dayanarak sürdürülmeli, Türkiye reformlarına devam etmeli” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “9 Mayıs Avrupa Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık statüsünün tescil edildiği 1999 yılından bu yana, 9 Mayıs “Avrupa Günü”nün tüm Avrupa halklarıyla kutlandığını belirtti.

recep-tayyip-erdogan-gidahatti

“Avrupa Günü”nün, Avrupa’nın bugünkü durumu ve geleceğine ilişkin planların ele alınması açısından anlamlı bir vesile teşkil ettiğini ifade eden Erdoğan, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi temel kurucu değerleri, ekonomik ve sosyal kalkınmayla güvence altına alan AB’nin, dünyada birçok ülke açısından ilham kaynağı olduğunu kaydetti.

Erdoğan, mesajında “Ancak 21. yüzyılın şartları, bölgemiz ve ötesinde yaşanan sorunlar, bu kritik dönemde AB’nin daha geniş ve kapsayıcı bir vizyon çerçevesinde tutarlı ve güçlü bir dış politika çizgisi izlemesini her zamankinden daha elzem kılıyor. Suriye, Irak ve diğer çatışma bölgelerinden kaynaklanan büyük göç krizi karşısında kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemek büyük önem arz ediyor” ifadesine yer verdi.

Türkiye’nin, ilk günden itibaren bu sınamalar karşısında uluslararası toplum adına sorumluluk üstlendiğini, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirdiğine işaret eden Erdoğan, Avrupa’da da aynı sağduyulu yaklaşımın günden güne güçlendiğini, yaşanan insanlık dramının etkilerinin hafifletilmesi noktasında gayret sarf edilmeye başlandığını görmekten memnuniyet duyduklarını vurguladı.


Rusya, vizesiz seyahati askıya alıyor

ab-turkiye-gidahatti

Türkiye’nin, yaşanan acıların tekrarlanmaması ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulunması için AB ile iş birliği içinde çalışmalarına devam edeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu görüşlerini paylaştı:

“Temennimiz, Avrupa’nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ayrımcılığın, hoşgörüsüzlüğün ve İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır. Türkiye’nin stratejik bir hedefi olan AB üyeliğinin, söz konusu sınamalara karşı başarılı mücadelenin yanı sıra bölge için de istikrar ve ilham kaynağı olacağına inanıyoruz. Türkiye olarak, AB’nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin, Türkiye’nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığı bir nebze olsun gidermesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ediyorum.”

Başta vatandaşlar olmak üzere, bütün Avrupalıların Avrupa Günü’nü tebrik eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Günü’nün tüm kıtada barış, huzur ve istikrara vesile olması dileğinde bulundu.

ahmet-erdem-yased-gidahatti

YASED Başkanı Ahmet Erdem: Türkiye reformlarına devam etmeli!

Uluslararası Yatırımcılar Derneği YASED Başkanı Ahmet Erdem de, 9 Mayıs Avrupa Günü’ne ilişkin kutlama mesajında, “Müzakere süreci teknik kriterlere dayanarak sürdürülmeli, Türkiye reformlarına devam etmeli” dedi.


“Paris anlaşması gerçekçi ve esnek bir sistem getirmelidir”

“İnsanlık tarihinin en önemli barış projelerinden biri olan Avrupa bütünleşmesi fikrinin tohumlarını atan 9 Mayıs 1950 tarihli Schuman Deklarasyonu’nun yıldönümü, tüm Avrupa’da, ‘Avrupa Günü’ olarak kutlanıyor. Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğini destekleyen YASED olarak, tüm Avrupa yurttaşlarının Avrupa Günü’nü kutluyoruz” diyen YASED Başkanı Ahmet Erdem, YASED Başkanı Ahmet Erdem, 9 Mayıs Avrupa Günü’nde yayınladığı kutlama mesajında, Türkiye-AB müzakere sürecinin hızlandırılması çağrısında bulundu. Erdem, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Öncelikle YASED olarak AB’ye uyum sürecinin son dönemde bir ivme kazanmasından memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Bununla birlikte, müzakere sürecinin teknik kriterlere dayanarak sürdürülmesini ve tüm müzakere başlıklarının hiç vakit kaybedilmeksizin açılmasını önemli bulmaktayız.

Türkiye olarak, ekonomik, yasal ve yapısal reformların hızla devam ettirilmesine ihtiyacımız vardır. Özellikle Gümrük Birliğinin modernizasyonu sürecinde ülkemiz için ilerleme sağlanması ve TTIP görüşmelerinde somut sonuçlar alınması önem arz etmektedir.

YASED olarak, Türkiye’nin AB üyeliği sayesinde, iki tarafın da daha müreffeh ve daha güçlü bir gelecek inşa edebileceğine inanıyoruz ve bu yönde atılacak tüm adımları destekliyoruz.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir