Cumhurbaşkanı Erdoğan, UBER’e noktayı koydu!

-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, UBER’e noktayı koydu!

Alternatif taksi uygulaması UBER ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “UBER muber diye bir şey çıkmış. O iş bitti. Artık böyle bir şey yok. Taksicilik sistemimiz var. Nereden çıktı?  Avrupa’da varmış. Bana ne Avrupa’dan? Kararını biz vereceğiz. İçişleri Bakanlığımız talimatı verdi. Kusura bakmasınlar. Bunların üzerine trafik gidecek gereğini yapacak. Taksicilerimiz hakkını birilerine yedirtmeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yenikapı’da Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin iftar programına katıldı.

Programda konuşan Erdoğan, “94’ten itibaren ulaşım, çevre, trafik ve şehir içi taşımacılık konusunda İstanbul’da nasıl büyük bir dönüşüm gerçekleştirmişsek, aynı şekilde ülkemizin 81 vilayetinde de çok ciddi hamleler yaptık, şehir içi, şehirlerarası ayrımı yapmadan. Bize oy versin, vermesin hiçbir insanımızı dışlamadan projelerimizi hayata geçirdik. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 26 bin kilometreye yükselttik. Otoyol uzunluğumuzu 2657 kilometreye çıkarttık. 70 ilimizi daha birbirine bölünmüş yollarla bağlayarak toplam il sayımızı 76’ya taşıdık.” dedi.

Büyük İstanbul Tüneli

Otobüs şoförü olmanın zorluklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bazı şoför kardeşlerimizin otobüs ve minibüslerinin arka camına yazdığı yazılar var. Bunlardan bir tanesi, ‘başarı boş duranın değil koşturanın hakkıdır.’ Bu ifade, bir hissiyatın yanı sıra Ak Parti’nin başarı hikayesinin de bir özetidir. Ter dökmeden, koşturmadan başarı beklemek beyhudedir.


  Şubat ihracatında İtalya sürprizi!

Avrasya Tünelinin yanına inşallah yeni ve çok daha büyük bir halka ekliyoruz. Dünyanın en prestijli projelerinden olan 3 katlı Büyük İstanbul Tünelinin de çalışmalarına yakında başlayacağız. Marmaray sadece ülkemizin değil, dünyanın en büyük projelerinden biridir. Şu ana kadar 268 milyon kişi Marmara’yı kullanarak boğazın altıdan Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden de bugüne kadar yaklaşık 27 milyon araç geçti. Oradan geçmese Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yük olacaktı. Ne olurdu düşünün. Bazıları ince ince yalanlar söyleyip duruyor. Bu iş çıraklık işi değil, bu iş ustalık işi, ustalık. Öyle kolay gelmedik buraya. Biz icatlarımızla konuşuruz.”

Şoför esnafına müjdeler

“Ekonomik olarak yükünüzü azaltacak bazı müjdeleri paylaşmak istiyorum” diyen Erdoğan,  “İlk müjdem Katma Değer Vergisi’ne ilişkin. Artık her ay, yolculardan tahsil ettiğiniz KDV dahil hasılatınızın yüzde 1,5’ini KDV olarak maliyeye ödeyeceksiniz. Fatura konusunda zorluklardan da kurtulacaksınız. KDV’de yaptığımız bu kolaylığı, ödeyeceğiniz yıllık gelir vergisinde de yapabiliriz. Bu konuda da arkalarımız sizlerle çalışmayı sürdürecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel halk otobüslerinin ücretsiz olarak taşıdığı yolculara karşılık yapılan ödemelere ilişkin de, “Gelecek aydan itibaren bu ödemeleri artırıyoruz. Buna göre; Ankara ve İstanbul illerinde aylık bin lira olan ödeme bin 330 liraya, diğer büyükşehirlerde 750 lira olan ödeme bin liraya, diğer belediyelerde ise 600 lira olan ödeme 800 liraya çıkartılacak. Yani ödeme tutarlarını yüzde 33 oranında arttırıyoruz” diye konuştu.


  Seçim Beyannamelerinde Tarım ve Gıda: AK Parti

“Taksici esnafı kendini muhasebeye tabi tutmalı”

Sözü taksicilere getiren Recep Tayyip Erdoğan, “Taksici esnafımızın da burada durup kendini muhasebeye tutması gerekiyor. Hem teknik kalite anlamında hem de müşteri ilişkileri bakımından hizmet standartlarını yükseltmeyen bir mesleğin varlığını uzun süre devam ettirebilmesi mümkün değildir. Er veya geç bir alternatif gelir, bu sistemi değiştirir. Bunun için taksicilerimizin kendilerine verilen imkanı gereken dönüşümü gerçekleştirerek en iyi şekilde değerlendirmeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“UBED muber diye bir şey çıkmış, o iş bitti”

UBER uygulamasının bittiğini belirten Erdoğan, “Bir de bu UBER muber diye bir şey çıkmış. O iş bitti. Artık böyle bir şey yok. Geçenlerde zaten Başbakanımız açıkladı. Taksicilik sistemimiz var. Nereden çıktı?  Avrupa’da varmış. Bana ne Avrupa’dan. Kararını biz vereceğiz. Sayın Vali bütün yetki sizde İçişleri Bakanlığımız talimatı verdi. Kusura bakmasınlar. Bunların üzerine trafik gidecek gereğini yapacak. Taksicilerimizin hakkını birilerine yedirtmeyiz” dedi.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın