Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Endüstriyel tarımı başarmamız lazım”

-
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Endüstriyel tarımı başarmamız lazım”

Toprakların çiftçilerin alın teriyle bereketlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tarım alanında ülkemizi tarladan sofraya kadar tüm aşamalarıyla en ileri seviyeye çıkarmadan kendimizi güvende hissedemeyiz. Endüstriyel tarımı başarmamız lazım.” dedi.

Ankara’nın Kahramankazan ilçesi Ahi köyünde, 49 mahalleden gelen çiftçiler ve aileleriyle iftarda buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de eşlik etti.

ciftci-iftar-recep-tayyip-erdogan-gidahatti“Gıda ihtiyacı hep olacak”

Konuşmasında, tarımın insanlığın en eski ve önemi asla azalmayacak uğraş alanı olduğuna işaret eden Erdoğan, tarihin, tarımın ilk merkezi olarak Şanlıurfa Harran’ı gösterdiğini aktardı.

İnsanoğlu dünya üzerinde yaşadığı sürece gıda ihtiyacının süreceğini, dolayısıyla tarımın ve çiftçiliğin hep olacağını dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tarih boyunca biz Türklerin iki temel mesleği olmuştur, bunlardan biri askerliktir, diğeri de tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda yaşadığımız gelişmeler, bize bu iki alanı çok sıkı tutmamızın şart olduğunu gösteriyor. Askerliği sıkı tutmazsak vatanımızı koruyamayız, tarım ve hayvancılığı sıkı tutmazsak da özellikle kriz dönemlerinde onurumuzu muhafaza edemeyiz.

Sanayi elbette önemlidir, teknoloji elbette önemlidir, mimari, sanat, spor, enerji hepsi elbette önemlidir. Ama kendinizi güvende ve tok hissetmiyorsanız hiçbir işe yaramaz. Kalkınma programlarımızı, büyüme stratejilerimizi bu anlayışla hazırlamak ve hayata geçirmek mecburiyetindeyiz.”

recep-tayyip-erdogan-emine-erdogan-faruk-celik-gidahatti“Tarımsal hasılada Avrupa’da ilk sıraya yükseldik”

Savunma sanayinde yüzde 80’leri bulan dışa bağımlılığı yüzde 40’lar seviyesine düşürmelerine rağmen hala kat edilmesi gereken çok yol olduğunu bildiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Uçağımızdan gemimize, uydumuzdan füzemize, tüfeğimizden tankımıza, radarımızdan yazılımımıza kadar her şeyimizi kendimiz yapmadan bize huzurlu bir uyku uyumak yoktur. Aynı şekilde tarım alanında da ülkemizi tarladan sofraya kadar tüm aşamalarıyla en ileri seviyeye çıkarmadan kendimizi güvende hissedemeyiz.

Yani endüstriyel tarım, bunu başarmamız lazım. Bunun için geçtiğimiz 15 yılda 123 milyar lira tarım ve hayvancılık desteği verdik. Tarımsal hasılada Avrupa’da ilk sıraya yükseldik. Neredeydik, nereye geldik? Şimdi bir yere geliyorum. Arazi toplulaştırma, gübre ve yemde KDV’yi sıfırlama, kredi kolaylığı gibi çalışmalarla çiftçilerimizin daha verimli üretim yapabilmelerine imkân sağladık. Topraklarımız nasıl şehitlerimizin kanlarıyla yoğrularak vatan oluyorsa çiftçilerimizin alın teriyle yoğrularak da bereketleniyor.”

tarim-arazisi-gidahatti“Toplulaştırırsak bereket gelir”

Konuşmasında arazi toplulaştırmasına da değinen Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

“Bakıyorsunuz, devasa arazi var. Ama hepsi adeta ev yapar gibi parsel parsel… Onda bereket olmaz, onda verimlilik olmaz. Diyorum ki bir toplulaştırma yapalım. Böyle bölük pörçük olacağına kardeşler bir araya gelir, mahallemizin muhtarı yardımcı olur, belediye başkanımız yardımcı olur artık köy yok. Buraları toplulaştırırsak buraya bereket gelir. Bölük pörçük yapmayalım. Tadı olsun, bereketi olsun bu işin. Kardeşler kendi arasında al-ver yaparlar, bedelsiz versin demiyorum ha. Tabii ki bedelini de verecek. Böylece bu bereketli topraklar, daha bereketli olacak.”

Erdoğan, hedeflerinin 780 bin kilometrekare vatan toprağının tarıma uygun 230 bin metrekaresinin her karışını değerlendirmek olduğunu, bunun gerçekleştirileceğine inandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, “Bereket demek çok su kullanmak, çok gübre dökmek, çok ilaç serpmek değildir. Bereket, toprağı bilinçli ekip biçmekle olur. Her şey gibi toprak da orta yolu sever. İhtiyaçlarının kararında karşılanmasını sever. Bunun için Milli Tarım Projesi ile çok önemli bir adım atıyoruz. Tarımda üretim planlaması yaparak, etkili destekler vererek, sağlıklı gıda kullanarak, özellikle bunu kullanmak için de sağlıklı gıda üretmemiz lazım. Bunu yaparak, rekabet gücümüzü yükselterek, çiftçimizin refahını artırarak inşallah yeni bir dönemin kapılarını açıyoruz” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir