Çocuklukta kanseri yenenler dikkat!

-
Çocuklukta kanseri yenenler dikkat!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre çocukluk çağında kanseri yenen kişilerde kronik rahatsızlıklar yaşam kalitesine büyük zarar veriyor.

Çocuk yaşta kanseri yenen genç yetişkinlerin sağlık ve yaşam kalitesinin kendilerinden onlarca yaş daha büyük insanlar ile karşılaştırılabilir seviyede olduğunu ortaya çıkartan araştırmacılar, bu kişileri gelecekte zorlu bir hayatın beklediğini öne sürüyorlar.

Boston’da bulunan Harvard T.H. Chan Toplum Sağlığı Okulu’na bağlı araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre bugün kanser tanısı konulan çocukların %83’ünün en az beş yıl daha yaşayacaklarını, kanseri yenen kişilerin %40’ının ise yaşamlarının geri kalanında ciddi sağlık sorunları ile karşıya kalacaklarını belirtiyorlar.

“Yeterli ve dengeli beslenme için etten vazgeçmeyin”

Çalışma detayları

Çalışma kapsamında 18-49 yaş arasında olan çocukluk çağında kanseri yenen 7,105 kişiyi, onların 372 kardeşini ve genel nüfustan 12,803 kişiyi inceleyen çalışma katılımcıların yaşam kalitelerini ölçmek adına bir dizi anket gerçekleştirmiştir.

kanser-gidahatti

Çalışma sonuçlarını 0 ila 1 arasında değerlendiren araştırmaya göre kanseri yenen kişilerin yaşam kalite değeri 0,77 olurken, genel nüfus için bu değer 0,81 olmuştur. Bu noktada gözlenen önemli bir nokta ise 18-29 yaşları arasındaki kanseri yenen kişilerin yaşam kaliteleri, kansere yakalanmamış kişiler içerisinde 40-49 yaşları arasındaki kişilerinki ile aynı seviyede olduğunun ortaya çıkartılmasıdır.

Güne zinde ve enerjik başlamak için bir fincan kahve

Kronik rahatsızlıklar büyük rol oynuyor

Elde ettikleri sonuçlara göre çocukluk çağında kansere yakalanan kişilerde kanserin ardından gözlenen kronik rahatsızlıkların yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin başında yer aldığını belirten araştırmacılar, bu kişilerin genellikte daha zayıf iskelet yapısını sahip olduklarını ve daha yüksek kalp hastalığı riski taşıdıklarını belirttiler.

Verilerin şu an için sadece orta yaşa kadar olan kişileri kapsadığını ve bu nedenle yaşlılıkta bu kişilerin yaşam kalitelerinin nasıl olacağını öngöremediklerini ifade eden araştırmacılar, tahminlere göre bu kişilerin daha hızlı yaşlanma ihtimalleri olduğunu söylediler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir