Çocuklardaki enfeksiyon vakalarını hafife almayın!

-
Çocuklardaki enfeksiyon vakalarını hafife almayın!

Enfeksiyon vakaları çocukların sağlığını ciddi şekilde tehdit edebilir. İşitme kaybı, çocuk doğduktan kısa bir süre sonra tespit edilmezse işitme engeli söz konusu olabiliyor…

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Anadolu, Uluslararası İşitme Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Dr. Anadolu, çocuk doğduktan kısa bir süre sonra işitme kaybının tespit edilememesi durumunda, işitme engeli tehlikesinin ortaya çıktığını söyledi.

cocuklarda-kalp-hastaliklari-1-gidahatti

‘Dünyada 360 milyon işitme engelli birey var’

Dünya genelinde 360 milyon işitme engelli bulunduğu bilgisini paylaşan Dr. Anadolu, Türkiye’de de işitme engelli vatandaş sayısının az olmadığını aktardı.

İşitme kayıplarının doğuştan olabildiği gibi sonradan da çocuğun gelişimi sırasında veya daha sonraki ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde de ortaya çıkabildiğini ifade eden Dr. Anadolu, akraba evliliklerinin de çocuklarda doğuştan oluşan işitme sorununa sebep olabildiğini belirtti.

cocuklarda-geniz-eti-gidahatti

Çocukların yaşadığı tüm enfeksiyon vakaları ciddiye alınmalı

Anadolu, çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonların önemsenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Çocukluk çağında geçirilen kızamık, kabakulak, menenjit, kızamıkçık, suçiçeği gibi enfeksiyonlar ile yüksek ateşle seyreden havale yaratacak kadar ciddi hastalıklar iç kulak hasarı ve işitme kaybına yol açabiliyor. Çocuklarda kullanılan iç kulaktaki duyu hücrelerine ve sinir hücrelerine zarar veren bazı toksik ilaçlar da kalıcı iç kulak hasarı ve işitme kaybına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bebeklik veya çocukluk döneminde ya da hamilelik döneminde kullanılacak ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerektiğini dile getiren Dr. Anadolu, işitme engelli çocuklarda esas olarak konuşma bozukluklarının ortaya çıktığını, çocuğun konuşamadığını ve konuşması geciken çocukların aileleri için bunların belirti olabileceğini söyledi.

Dr. Anadolu, ailelerin vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmasını ve çocuğun işitme sorunu olup olmadığının değerlendirilmesinin sağlanmasını istedi.

Kaynak: www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir