Çocuklara mide-bağırsak iltihabı için elma suyu

-
Çocuklara mide-bağırsak iltihabı için elma suyu

Çocuklarda mide gribi veya gastroenterit olarak da adlandırılan mide-bağırsak iltihabı sırasında çocukların bol miktarda sıvı almaları gerekir. Araştırmacılara göre ise başka bir içecek ile yarı yarıya karıştırılmış elma suyu içmek ise en pahalı ürünlerden bile daha etkili.

Mide gribinin tedavisinde genel olarak kusma ve isal ile kaybedilen sıvının geri kazanılmasına önem verilir ve bu noktada kaybedilen elektrolitlerin yerine konması gereklidir.

Birçok yüksek gelirli ülkede kayıp elektrolitleri tamamlamak için bulunan ticari elektrolit çözeltilerinin oldukça pahalı olduğunu ve çocukların bu içeceklerin tadını genel olarak sevmediklerini belirten araştırmacılar, sulandırılmış elma suyunun aynı işi görebileceğini belirtiyorlar.

cocuk-elma-suyu-gidahatti

Amerikan Tıp Derneği’nin dergisinde yayınlanan ve mide gribine sahip 647 çocuğun incelendiği araştırma kapsamında çocukların yarısına sulandırılmış elma suyu, diğer yarısına ile elma ile tatlandırılmış elektrolit çözeltisi verilmiştir.

Elektrolit çözeltisi verilen çocukların %25’i damar içi (IV) sıvıya ya da diğer ek tedavilere ihtiyacı olurken, bu rakam elma suyu içen çocuklar için %17 olmuştur.

Elde ettikleri sonuçların ishal başladığında elektrolit içeren bakım çözeltilerinin verilmesi önerisinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği anlamına geldiğini belirten araştırmacılar, yine de elma suyunun her durum için en iyi tedavi yöntemi olmadığına dikkat çektiler.

cocuk-hasta-gidahattiAraştırmalarının özellikle yüksek riske sahip çocukları ele almadığını ve bu durumdaki çocukların elektrolit çözeltisi almaya devam etmeleri gerektiğini belirten araştırmacılar, bununla birlikte diğer hastalıkları olan çocukların da elektrolit çözeltileri kullanmaları gerektiğini ifade ettiler.

Araştırmanın 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklar üzerinde gerçekleştirildiğine değinen ekip, elma suyunun bu yaşların üzerinde etkili olamayacağına dikkat çektiler. Son olarak elma suyunun önemli bir müdahale yöntemi olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu sonuçların düşük ve orta gelirli ortamda geçerli olamayacağı yorumunda bulundular.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir