Çocuğunuzun fazla kilolu olduğunu bilmek iyi olmayabilir

-
Çocuğunuzun fazla kilolu olduğunu bilmek iyi olmayabilir

Yeni bir çalışma, ebeveynlerin çocuğunun fazla kilolu olduğunu düşünmesinin çocuğun daha fazla kilo alma riskini arttırdığını öne sürdü.

Önceki araştırmalar, ebeveynlerin çocuklarının gerçek kilosunu tahmin etmekte oldukça başarısız olduğunu ortaya koymuştu. Ancak mevcut çalışma, anne ve babasının fazla kilolu olduğunu düşündüğü çocukların zayıflayacağı yönündeki yaygın inancın yanlış olduğunu öne sürdü.

Robinson, bir çocuğun fazla kilolu olarak kabul edilmesinden sonra, ebeveynlik yapma şeklinin kilo alımını teşvik edecek şekilde değişmesinin buna neden olduğunu söyledi.

Araştırmanın yazarlarından İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi’nde görevli Dr. Eric Robinson, yaptıkları çalışmada sağlıklı kilodaki çocukların ebeveynlerinin, çocuklarının ağırlık durumunu isabetli bir şekilde tahmin ettiğini belirlediklerini ifade etti.

obezite-beslenme-diyet-gidahatti

Araştırma detayları

Robinson ve Florida Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Angelina Sutin, ebeveynlerin çocuklarının kilosu hakkındaki fikirlerinin, çocukların gelecekteki kilo alımını nasıl etkilediğini görmek için Avustralyalı 3.557 çocuk ve bu çocukların ebeveynlerine ait verileri inceledi.

Obezite Nedeniyle 2035’e Kadar 700 Bin Kanser Vakası

Çocuklar 4 ile 5 yaşları arasındayken çalışmaya katıldı ve araştırmacılar tarafından 12 ile 13 yaşına kadar takip edildi.

Çalışmanın başında, çocukların 4’te 3’ünün boyuna kıyasla normal bir ağırlıkta olduğu, %20’sinin aşırı kilolu veya obez olduğu, yaklaşık %5’inin ise çok zayıf olduğu belirlenmişti.

Araştırmacılar, Pediatrics dergisinde yayınlanan raporda, 4 ile 5 yaş arasındaki her 5 fazla kilolu çocuktan 4’ünün ebeveynleri tarafından normal ağırlıktaymış gibi görüldüğünü ifade etmişti.

Araştırmada, ebeveynleri tarafından şişman olarak görülen fazla kilolu çocukların çalışmanın sonu itibariyle daha ağır  olma ihtimalinin daha fazla olduğu görüldü.

Çalışmanın eksiklikleri

Araştırmacılar, çocukların sağlıklı kiloda olup olmadığını yalnızca ağırlık ve boy ölçümlerine göre belirlemenin çalışmanın kısıtlamalarından biri olduğunu kaydetti. Araştırmacılar adipozite veya göbek etrafındaki fazla yağlanma olarak bilinen sağlıksız kiloda olma göstergesini, ebeveynlerin çocukların neden fazla kilolu olduğunu düşündüğünü ve bu konuda ne yaptığını incelemedi.

Tavuk tüketmeniz için 5 önemli neden!

spor-cocuk-gidahatti

Araştırma ekibinde yer almayan, Seattle Çocuk Araştırma Enstitüsü’nden Davene Wright çalışma hakkında şu yorumu yaptı: “Ebeveynlerin vücut ağırlığı, sosyoekonomik durum ve sağlıklı gıdalara erişim ve fiziksel aktivite yapacak uygun alan gibi toplumsal kaynaklar hakkında daha fazla bilgi olmaksızın buradaki olayın ne olduğunu söylemek zor.”

Çalışmada yer almayan, Amerikan Pediyatri Akademisi Çocuklukta Sağlıklı Vücut Ağırlığı Enstitüsü’nün tıbbi direktörü Dr. Sandra Hassink ise yoksulluk, gazlı içecek tüketimi ve şekerle tatlandırılmış meyve suları, uyku süresi ve egzersizin çocukların vücut ağırlığı üzerinde etkili olduğunu ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir