Coca Cola, tek marka ambalajını hayata geçiriyor

-
Coca Cola, tek marka ambalajını hayata geçiriyor

İçecek devi Coca Cola, ‘tek marka’ pazarlama stratejisine eşlik edecek yeni ambalajları piyasaya sürecek.

Strateji çerçevesinde, firmaya ait markalı ürünlerin tamamında firmanın ‘Kırmızı Daire’ simgesi öne çıkacak. Şekil firmanın tüm ürün çeşitlerini görsel olarak birleştirecek.

Bu yeni tasarımın ilk kullanılacağı ülke olan Meksika’da, yeni ambalajlar 2016 Mayıs ayının ilk haftasında raflardaki yerini alacak. Ambalajlar 2016 ve 2017’de diğer piyasalarda da görücüye çıkacak.

Ambalajın değeri

Firmanın pazarlama kurulu başkanı Marcos de Quinto, ambalajın en görünür ve değerli varlık olduğunu söyledi. Marcos de Quinto, firmanın Kırmızı Daire’sinin markanın imzası haline geldiğini, bu şeklin belirgin bir şekilde ambalajlarda sunulmasıyla ‘Tek Marka’ stratejisini tamamen benimseme yönünde önemli bir adım attıklarını, bu sayede tüketicilerin ürünleri seçmesinin de kolaylaşacağını sözlerine ekledi.

Gıda reklamları, mutluluğu paylaşamıyor

Kırmızı dairenin, firmanın 2016 Ocak ayında başlattığı ‘Duygunun Tadına Bakın’ isimli yeni kampanyasının imza ögesi olacağı kaydedildi. Tek marka stratejisi, esas markanın cazibesinin diğer ürün tiplerinde kullanılacak şekilde genişletilmesini hedefliyor.

coca-cola-tek-marka2-gidahatti.jpg

Coca Cola ürün tipleri

Marcos de Quinto bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, firmanın ürünlerinin birbirinden oldukça farklı göründüğünü kaydetmişti.

Yeni ambalajlarda, her ürünle ilgili renk de (zero için siyah, light/diyet için gri ve life için yeşil) mutlaka belirtilecek. Ayrıca her ambalajda ürün içeriğiyle ilgili bir tanım bulunacak. Örneğin şeker içermeyen ürünlerde bu yönde bilgi verilecek.

Coca-Cola Company küresel tasarım birimi başkan yardımcısı James Sommerville, yeni tasarımın tarihi marka simgesini basit ve çağdaş bir yolla günümüzdeki ürün çeşitlerinde sunmayı hedeflediğini ifade etti.

Dünya liderlerine “Ticareti kolaylaştırın” çağrısı

James Sommerville, “markaların tasarım yoluyla birleştirilmesi, görsel Coca Cola kimliğinin firmanın 130 yıllık tarihinde ilk kez ürünlerde böylesine belirgin bir şekilde paylaşılmasını sağladı,” ifadesini kullandı.

Firmanın küresel tasarım ekibi, “Tek Marka” ambalajını oluşturmak için James Sommerville’in önderliğinde 6 farklı küresel tasarım ajansıyla çalıştı.

Firma sözcüsü Judith Snyder’a göre Kırmızı Daire simgesi ilk olarak 1930’lu yıllarda elle boyanan reklamlarda kullanılıyordu. Snyder sözlerine şunları ekledi: “Ocak ayında başlattığımız ‘Duygunun Tadına Bakın’ kampanyasının imzası için esinlendiğimiz Kırmızı Daire’nin modern versiyonu, 1947 yılında D’Arcy Advertising firmasının yaratıcı yönetmeni Archie Lee tarafından tasarlanmıştı.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir