Çinliler, Türk bulgurunu sevdi

-


Çinliler, Türk bulgurunu sevdi

“Kuru soğan bulgur pilavı” olarak dile getirilen ve fukara yiyeceği olarak görülen Türk bulguru Avrupa ve ABD’den sonra Çinlilerin de en gözde yiyecekleri arasında yer almaya başladı. Türk firmalarının Çin’e bulgur ihracatı artarken, uzun vadede bulgurun pirince rakip olabileceği belirtiliyor.

Duru Bulgurları Genel Müdürü Ziya Duru, pirinç yeme alışkanlığı olan Çin ve Japonya’da bulgur tanıtımı yaptıklarını, bunun ardından bu ülkelere olan ihracatın da yükseldiğini söyledi. Besleyiciliği ve lezzetiyle de beğenilen Türk bulgurunu Çinlilerin kısa sürede benimsediğine dikkat çeken Ziya Duru, “Bulgur, birçok mutfağa girdi. Ayrıca, Duru Bulgur’lu menüler Çin’in Xibei, Element Fresh ve China Lounge gibi en ünlü zincir ve lüks restoranların menülerinde de yer alıyor” şeklinde konuştu.

FAKİR DEĞİL SOSYETE YİYOR

Uluslararası Bakliyat Birliği Başkanı ve Arbel Şirketler Grubu CEO’su Hüseyin Arslan da Türkiye’nin bulgur üretiminde dünyada ilk sırada yer aldığını söyledi. Arslan, “Türkiye’de yıllık 1 milyon tonun üzerinde bulgur üretimi yapılıyor. Bunun yaklaşık 250 bin tonu ihraç ediliyor. Komşu ülkelerin çoğunun bulgur ihtiyacı Türkiye’den karşılanıyor. Son yıllarda özellikle Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerine de bulgur ihracatımızda ciddi artışlar mevcut” diye konuştu. Bulgurun Türkiye’de fakir yemeği olarak bilindiğini söyleyen Arslan, buna karşın ABD ve Avrupa gibi ülkelerde varlıklı kesimin de son yıllarda bulgur tüketmeye başladığına dikkat çekti.

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir