Çinli araştırmacılardan kanserle mücadele için “Mor Pirinç”

-
Çinli araştırmacılardan kanserle mücadele için “Mor Pirinç”

Çinli araştırmacılar, kanserle mücadele için antioksidan bakımından zengin mor pirinç geliştirdiler.

Çin Uluslararası Radyosu’nun (CRI) haberine göre, Çin’deki araştırmacılar, antioksidanlar açısından zengin, kanser ve diğer hastalıkların riskini azaltma potansiyeline sahip, genetiği değiştirilmiş mor pirinç üretimini başarıyla gerçekleştirdiler. Yeni pirincin sağlık üzerindeki faydaları, yüksek saflıkta antosiyaninlerden, birtakım meyve ve sebzelerin mor, kırmızı veya mavi renklerini de veren antioksidan artırıcı pigmentlerden kaynaklanıyor.

mor-pirinc-gidahattiTransgen aktarımı başarılı oldu

Molecular Plant adlı dergide yayınlanan araştırmanın bulgularına göre; antosiyaninler bakımından zengin pirinç tüketimi insan sağlığına fayda sağlayabilir, bazı kanserler, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve diğer kronik rahatsızlık riskini azaltabilir.

Altta yatan biyosentez yolu çok karmaşık olduğu için antosiyanin üretimine yönelik daha önceki girişimler başarısız olmuştu. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, Güney Çin Tarım Üniversitesi’nden Yao-Guang Liu ve meslektaşları, önce farklı pirinç çeşitlerinde antosiyanin üretimi ile ilgili genleri tanımlamak için yola çıktılar. Ekip ayrıca, antosiyaninler üretmeyen alttürler olan japonica ve indica’daki kusurlu genleri tespit etti. Ardından, araştırmacılar, “oldukça etkin, kullanımı kolay bir transgen yerleştirme sistemi”  geliştirdiler ve bunu japonica ve indica pirinç çeşitlerinde antosiyanin üretmek için gereken sekiz geni eklemek için kullandılar. Beklendiği gibi, elde edilen mor pirinç, yüksek antosiyanin seviyesine ve antioksidan aktiviteye sahip oldu.

laboratuvar-arastirma-gidahatti (2)Mor tahıllar için çalışma yapıyorlar

Yeni aşamada besin değeri artırılmış gıda olarak yeni mor pirincin güvenilirliğini değerlendirmeyi planlayan araştırmacılar, daha fazla mor tahıl üretimi için diğer bitkilerdeki antosiyaninlerin biyosentezine yönelik mühendislik çalışmaları yapıyorlar.

Çinli araştırmacılar, gelecekte stratejilerinin, birçok önemli besin maddesinin ve tıbbi içeriğin üretimi için kullanılabileceğine inanıyorlar.

GDO teknolojisindeki gelişmeler, bir yandan tarımsal üretimde ürün verimindeki kayıpların azaltılmasına yönelik çeşitlerin geliştirilmesini sağlarken, diğer yandan sağlık öncelikli yeni türlerin geliştirilmesine de kapı aralıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir