Çin’e süt ürünleri ihracatı için protokol imzalandı

-
Çin’e süt ürünleri ihracatı için protokol imzalandı

Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi öncesinde bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ‘Türkiye’den Çin’e İhraç Edilecek Süt Ürünleri İçin Veterinerlik ve Sağlık Şartları Konusunda Protokol’e de imza koydular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından iki ülke heyetleri arasında 7 işbirliği protokolü imzalandı.

Bunlar arasında tarım alanında imzalanan iki protokol de bulunuyor. ‘Türk Kirazlarının Çin’e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü’ ile ‘Türkiye’den Çin’e İhraç Edilecek Süt Ürünleri İçin Veterinerlik ve Sağlık Şartları Konusunda Protokol’e, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi imza koydular.

Süt ve süt ürünleri ihracatında son iki yıldır hedef Pazar haline gelen Çin ile Türkiye arasında, Veterinerlik ve Sağlık Şartları konusunda görüşmeler devam ediyordu. Antalya’da imzalanan protokol, Çin’e yapılacak süt ve süt ürünleri ihracatının önünü açacak yeni bir adım olarak nitelendiriliyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan “Pazara Giriş Engelleri 2015 Raporu”na göre, Çin tarafından, ülkemiz ihracatı açısından büyük önem arz eden et-et ürünleri, süt-süt ürünleri, tavuk eti-tavukayağı, yaş sebze-meyve gibi temel tarım ürünlerinin ithalatında “İthalatta Risk Analizi Süreci” uygulanıyor. İlgili mevzuat uyarınca, ihracatçı ülke tarafından tamamlanmak zorunda olan pazara erişim süreci mevcut olduğu belirtilen raporda süreç, şöyle özetleniyor:

“Söz konusu süreçte, ürünü ihraç edecek ülkenin yetkili otoritesi tarafından ilgili Çin kuruluşu olan AQSIQ’ya yapılacak ürün spesifik başvurunun alınmasını takiben, AQSIQ tarafından ilgili ülkeye anket formu iletilmektedir. Muhatap ülke tarafından hazırlanan cevapların alınması sonrasında dosya üzerinden inceleme yapılmakta; bunu, yerinde incelemeler takip etmektedir. Bilahare AQSIQ tarafından hazırlanan rapor muhatap ülke ile paylaşılmakta ve ilgili ülkenin Çin’e ihracat gerçekleştirebilecek bir ülke olmasına kanaat getirilmesi halinde iki ülke arasında yapılan müzakereler sonunda bir protokol imzalanmaktadır. Söz konusu protokolün Sertifikasyon ve Akreditasyon İdaresi (Certification and Accreditation Administration) tarafından onaylanmasının ertesinde muhatap ülke, spesifik ürünü ihraç edebilmektedir.

AQSIQ bünyesinde halihazırda 10-12 kişilik kısıtlı sayıda bir ekip, tüm ülkelerin ithalatta risk analizi süreçlerinin değerlendirilmesinde yetkili olup, ihracatçı ülkelerce cevapların zamanında AQSIQ’ya iletilmesi halinde, süreç en erken 1 ila 1,5 yıl arasında tamamlanabilmektedir. İlgili ülke tarafından iletilecek cevapların yeterli bulunmaması halinde ise süreç daha da uzayabilmektedir.

Bu çerçevede, gerek AQSIQ’daki yetkili personel sayısının başvuruları karşılamaktan uzak olması, gerek sürecin tamamlanma süresinin zaman alması tarım ürünlerinin Çin pazarına erişimini ciddi olarak engellemektedir. Nitekim ülkemiz tarafından Çin’e ihraç edilmek istenen ancak yukarıda bahse konu sürecin uzunluğu yanında süreç içerisinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle süt ve süt ürünleri, tavukayağı ve Antep fıstığı kalemlerinde önemli potansiyellerin bulunmasına karşılık bu ürünlerde Çin’e ihracat gerçekleştirilememektedir.”

http://www.suthatti.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir