Çin’e salça olduk

-
Çin’e salça olduk

Domates salçası ile 10 yıl önce tanışan Çin’in artan tüketimi Türk ihracatçısını heyecanlandırdı. 10 bin ton salça tüketiminin gerçekleştiği Çin’de, bu rakam 2015’te 250 bin tona çıktı. Türkiye’nin salça ihracatını Çin sayesinde ikiye katlaması bekleniyor.

BUNDAN 10 yıl öncesine kadar neredeyse hiç domates salçası tüketmeyen Çin’de, 2015 yılında salça tüketimi 250 bin tona kadar ulaştı. Uzun yılladır salçanın kullanıldığı Türkiye’de ise yılda 150 bin tonluk tüketim gerçekleşiyor. 10 yıl önce yılda 10 bin ton salça tüketimi olan Çin’in tüketimini bu kadar hızlı arttırması endüstriyeldomates üretiminde dünyadaki ilk 5 ülkeden biri konumundaki Türkiye’nin de bu ülkeye yoğunlaşmasına yol açtı. Şu anda Çin’in salça üretimi kendi tüketimlerine yetiyor ve dünyaya salça satabiliyorlar. Ancak her yıl tüketimleri 2-3 kat birden artan Çin’in üretiminin 5 yıl içinde kendine yetmeyebileceğini ifade eden Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, bu noktada Türk ihracatçılarının devreye gireceğini dile getirdi.

CİROLAR KATLANACAK

Bu sayede cirolarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Konakçı, “Ortadoğu, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde salça ihracatımız var. Şu anda en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında İngiltere geliyor. Hedeflerimizi arasında Afrika ülkeleri de bulunuyor. Bunun dışında en önemli pazarlardan biri de Çin olacak. Çin en büyük alıcılarımızdan biri olabilir. Şirket olarak da hedeflerimizi yakalamamız açısından Çin çok önemli bir pazar” dedi.
Türkiye’de 1950’den bu yana faaliyette olan domates salçası ve konserve üretimi yapan Fide Konserve hakkında da bilgi veren Konakçı, geçen yıl 30 milyon dolar ciro elde ettiklerini, 2016 cirolarını ise 35 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 5 yıl içinde cirolarını iki katına çıkarmayı amaçladıklarını belirten Konakçı, “1950 yılında Cumhuriyet Konserve olarak faaliyet gösteren firmamız 1974 yılında Konakçı ailesi tarafından satın alındı. O yıldan sonra firmanın ‘Fide’ markası ile yola devam edildi” dedi. Ailesinin konserve işine girmeden önce kuyumculuk yaptığını anlatan Konakçı, şu anda 60’a yakın ülkeye ihracat yaptıklarını, cirolarının yüzde 60’ının ise ihracattan geldiğini belirtti.

2.5 MİLYON TON DOMATES

TÜRKİYE’de yılda ortalama 2.5 milyon ton domates işlendiğini söyleyen Cemal Konakçı, “Dünyada ise yılda 35 milyon ton”dedi. Domatesin kilogramını 25 kuruştan aldıklarını belirten Konakçı, “Maliyeti ise 18 kuruş. Bir ton domatesin ABD fiyatı 90 dolar, AB fiyatı ise 70 Euro. Türkiye’de bu rakam 80 dolar civarında. 1 kilogram salça ise 7 kilogram domatesten yapılabiliyor” dedi.

1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN PLASTİK AMBALAJ YASAK

SADECE teneke ve cam ambalaj kullandıklarını söyleyen Cemal Konkçı, “Plastik ambalaj ile üretim yok. Ayrıca plastik ambalaj kullanımı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın aldığı karar ile 1 Haziran’dan itibaren yasaklanıyor. Sektörde bazı değişiklikler olacak. Plastik ambalaj ile üretim yapanlar yeni yatırım yapmak zorunda kalacak” dedi.

RAKİBİMİZKEN MÜŞTERİMİZ OLACAKLAR

Çin’in şu anda ihracat pazarlarında Türkiye’nin rakiplerinden biri konumunda olduğunun altını çizen Cemal Konakçı, “İyi seviyede üretimleri var. Ancak tüketimleri de çok hızlı yükseliyor. Ayrıca salça ihracatı konusunda da önemli bir ülke. Ancak üretim yetmeyince, hem ihracat yapamayacaklar hem de bizden almak zorunda kalacaklar” dedi.

www.hurriyet.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın