Çin ve ABD’den önemli tarım anlaşması!

-
Çin ve ABD’den önemli tarım anlaşması!

Çin ve ABD’den önemli tarım anlaşması! Çinli bir emtia ihtalatçısı heyeti ABD’den soya fasulyesi, et ve domuz almak üzere anlaşma imzaladı.

Çinli heyetin ABD ile yaptığı anlaşmaya göre ABD’den 12,53 milyon ton soya fasulyesi ve 371 ton et ve domuz alınacak. Bu gelişmenin tam da ABD Başkanı D. Trump’un ticaret yaptırımları uygulama uyarısı yaptığı günlerde gerçekleşmesi dikkat çekici bir detay.

Çin ve ABD’den önemli tarım anlaşması!

ABD Soya Fasulyesi İhracat Konseyi, soya fasulyesi ve et anlaşmalarının toplam değerini  5,012 milyar dolar olarak belirledi. Et anlaşması, Çin’in piyasasını 14 yıllık bir aradan sonra ABD tedarikine açmasında birkaç hafta sonra gerçekleşti. Yapılan yeni tarım anlaşması 2 ülke arasındaki 2. büyük anlaşma olarak kayda geçti.

Nihai fiyatların ve sevkiyat tarihlerinin belirtilmemesi nedeniyle tüccarlar ve analiz uzmanları, yapılan bu sözleşmelerin piyasa hakkında fazla fikir vermediği görüşünde. Finansal hizmetler sunan ED&F Man Capital firmasında Tahıl Tahminleri Küresel Müdürü Charlie Sernatinger anlaşmayı “Bunlar anlamsız. Yalnızca göz boyuyorlar”, sözleriyle yorumladı.

Anlaşmalar çerçeve sözleşmeler olarak imzalandı. Bunu resmi satış koşulları olmaksızın  ileri bir tarihte satın almaya yönelik bağlayıcı olmayan niyet mektubu olarak ifade etmek mümkün.

ABD’nin yeni atanan Çin büyükelçisi Terry Branstad, elçilikte ABD eti sunmanın ilk günden beri hedeflerinden biri olduğunu söyledi. Tarım ticareti, D. Trump’ın göreve gelmesinden bu yana ABD Çin ilişkilerindeki diğer alanların aksine parlak bir başlık oldu. Trump geçtiğimiz perşembe günü yaptığı konuşmada, Çin ve diğer ülkelerin çelik dampingi ‘sorunu’ ile başa çıkabilmek için kota ve gümrük vergisi uygulamayı düşündüğünü açıklamıştı.soya-www.gidahatti.com

Soya fasulyesi ABD’li çiftçiler için önemli

Tarım grupları ise ABD’nin uyguladığı ticari kısıtlamalara misilleme yapmak isteyen ülkelerin, ABD çiftçilerinin ihtiyaç fazlası ürettiği soya fasulyesi ve mısır gibi emtiayı hedef alacağından çekindiklerini açıklamıştı. ABD Soya Fasulyesi İhracat Koneyi genel müdürü Jim Sutter, “Bu her zaman endişe etmemiz ve düşünmemiz gereken bir şey. Ancak tarımsal ticaretin istikrar sağlayan unsur olmaya devam edeceğini umuyorum” diyerek konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

2015 yılında yapılan ve rekor olarak kaya geçen soya fasulyesi çerçeve anlaşması, 13,18 milyon tonluktu. Bir yıl önce, Çinli alıcılar 4 milyon ton soya fasulyesi almak için tarım anlaşması imzalamıştı.

İsmini vermek istemeyen bir ihracatçıdan önemli yorumlar…

Piyasa bu haberden pek etkilenmedi. Medyayla konuşmak için yetkisi olmadığından isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir soya fasulyesi ihracatçısı, “Buradan bir çıkarım yapmıyorum. Henüz yalnızca fotoğraflar ve sıkışan eller var. Benimi için kontratların tarihi ve fiyatı olmalı” diye konuştu.

Geçmişte anlaşmaların imzalanmasına katılan bu ihracatçı, Perşembe günü imzalanan bu anlaşmaların Çin’in ABD’den ihtal ettiği hacmi etkilemeyeceğini öne sürdü. Bunun nedeni, ithalatçıların ihtiyaca ve fiyata göre alım yapmaya devam etmesi. İsmini vermeyen ihracatçı, bu toplanmaların her şeye rağmen alıcı ve satıcıları bir araya getirerek iş bağlantıları oluşmasına ve gelecekteki ihracat anlaşmalarına zemin oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

ABD Tarım Bakanlığı 2017/18 pazarlama yılında Çin’in 93 milyon ton soya fasulyesini ithal etmesini bekliyor. Bu rakam 2016/17’de 89 milyon tondu. Bir yıl önce 55,79 milyon ton olarak gerçekleşen ABD’nin toplam soya fasulyesi ihracatının ise bu yıl 58,51 milyon tona yükselmesi bekleniyor.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir