Çin pazarı İngiliz organik süt ürünleri ithalatına açıldı

-
Çin pazarı İngiliz organik süt ürünleri ithalatına açıldı

Britanyalı bir organik süt kooperatifi, Çin’e organik ürünler ihraç etmek için Birleşik Krallık’ta ilk belgeyi aldıktan sonra dünyanın en kazançlı piyasalarından birine girmeyi başardı.

Organik Süt Tedarikçileri Kooperatifi (OMSCo); Birleşik Krallık (BK) Toprak Birliği ve OFDC (Çin Organik Gıda Geliştirme ve Belge Merkezi) arasında Nisan 2014’te yapılan anlaşma gereğince BK organik ihracatı belgesi aldı. Bu belgeyle üretilen süt, Çin’e ihracat yapmak isteyen organik işleyicilere tedarik edilebilecek.

Toprak Birliği Belgelendirme’de kıdemli geliştirme yöneticisi olarak görev yapan Emma Yeats Çin organik piyasasının büyümekte olduğunu ve ihracat yapmak isteyen BK organik sektörünün oldukça ilgisini çektiğini, ancak Çin’e ihracat yapılırken karşılaşılan düzenlemelerin karmaşık olduğunu, bu nedenle süreci mümkün olduğunca kolaylaştırmak için OFDC ile ortaklık kurduklarını ifade etti.

BK organik sütü için başka bir pazar

OMSCo 2008 yılından beri tüm büyük Avrupa piyasalarına ihracat yaparak BK’deki fazla üretimin dağıtılmasına yardımcı oluyor ve bu süreçte çiftçileri için ihracat primi kazanıyordu.

Çin’e belgeli süt tedarik etme iznini alan kooperatif dünyanın en kazançlı piyasalarından birine girdi. BK Toprak Birliği’ne göre Çin’deki organik ürün talebi fazladır ve ülke halihazırda dünyanın farklı yerlerinden 45 milyar dolar değerinde gıda ve içecek ithal etmektedir. Organik süt ürünlerinin özellikle talep gördüğü söylenmektedir.

OMSCo’nun ilk belgesi 15 milyon litre organik sütü kapsamaktadır. Bunun değeri sütün kullanıldığı son ürüne göre değişmektedir ve 10 ile 14 milyon avro arasındadır.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın