Çiftçiyi Yine Dolu Vurdu

-


Çiftçiyi Yine Dolu Vurdu

Dün etkili olan don yağışı, Kocasinan, Yeşilhisar ve Sarıoğlan’da yaklaşık 60 bin dekar ekili alan ve meyve bahçesi zarar gördü.

Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, Gıda Tarım veHayvancılık İl Müdür Yardımcısı Ayhan Temiz, Sarıoğlan İlçe Tarım Müdürü Gökhan Özkan ve Sarıoğlan Ziraat Odası Başkanı Burhan Akdoğan ilçelerde incelemede bulundu.

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, en kısa sürede bölgede İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından hasar tespitçalışmalarının yapılacağını söyledi.

“ÇİFTÇİLERE NAKDİ YARDIM YAPILMALI”

Sigorta yaptıran çiftçilerin sigorta yaptıkları acentelere gidip dolu hasarını bildirmeleri gerektiğini belirten İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdülkadir Güneş, “Çiftçilerimizin Tarsim’in hasar tespit hattını arayarak kayıt bırakmaları ve eksper talep etmeleri gerekmektedir.Ancak sigorta yaptırmayan çiftçilerimiz sigortadan faydalanamamaktadırlar.Sigorta yaptırmayan çiftçilerimiz için bu tür olaylarda borç ertelemesi yardımı yapılmaktadır.Ama bu erteleme hiçbir çiftçimizin işini kolaylaştırmamakta aksine dahada zora sokacağı kanaatindeyiz. Üst üste 2-3 yıldır borç ertelemesi yapan çiftçilerimiz var.Artık borç ertelene ertelene çiftçilerimiz borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Bizim istediğimiz çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesi değil de nakdi yardım yapılarak çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasına olan borçlarının kapatılarak yeni kredilerin kullandırılması sağlanmasıdır. Dolu düşen yerlerdeki çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için devletimiz ve hükümetimiz tarafından çiftçilerimize yardım yapılması ve üretim yapmalarının sağlanması gerekmektedir.” diye konuştu.

HASAR TESPİTİ SONUÇLARI BAKANLIĞA BİLDİRİLECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan ile istişare ederek gerekli hasar tespit çalışmalarının bir an once yapılacağını ve Bakanlık’a iletileceğini kaydeden İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdülkadir Güneş, “İlimiz Milletvekilleriyle, Çevre ve Şehircilik Bakanımızla ve Gıda Tarımve Hayvancılık Bakanımızla gerekli görüşmeler yaparak çiftçilerimizin sıkıntıları ile ilgili bir dosya hazırlayıp, çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda istişareler yaparak bu işin takipçisi olacağız.Devletimizden ve hükümetimizden beklentimiz bize bu konuda yardımcı olmalarıdır.Allah çiftçilerimizi başka afatlardan esirgesin.Bütün çiftçilerimize geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın