Çiftçiye Kolay Kredi Sektörü Sevindirdi

-

Hayvancılıkla uğraşanlara verilen krediler için gereken 10 baş hayvan sayısının en az 5 başa düşürülmesi ve ipotek kolaylığı tarım sektöründe büyük destek gördü. Sektör temsilcileri hükümetin bu müjdesiyle üretimin artacağını belirtiyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Burdur Fuarı’nda, kredi için gereken 10 baş hayvan sayısını en az 5 başa düşürülmesi ve çiftçinin kredi için artık evini değil hayvanını ya da meyve bahçesini ipotek ettirebileceği açıklaması sektörden büyük destek gördü. Köy Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız, iki müjdenin de Türkiye’yi tarım ve hayvancılıkta yeni bir atılımın kapısını açtığını söyledi.

HAYVAN KOTASI İNDİ

GL Platform Fuarcılık tarafından Burdur’da gerçekleştirilen Teke Yöresi 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, sektörde önemli kararların açıklandığı mesajlara ev sahipliği yaptı.
Açılışı gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde, faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin işletmelerinde bulundurmaları gereken manda veya damızlık süt sığırı sayısı 10 baş ve üzerinden en az 5 başa düşürüldüğünü açıkladı.

İPOTEK KOLAYLIĞI

Bir diğer müjde için de çalışmaların son hale geldiğini ifade eden Bakan Çelik, “Vatandaş kendisine hayvan alacağı zaman ipotek yolunda çözüm arıyordu. Evini, arabasını ipotek ettiren vardı. Biz hayır arkadaş dedik. Ziraat Bankası ile önümüzdeki Salı günü işi bitireceğiz. Daire değil hayvan rehin verilecek ve kredi de alınacak. Aynı uygulamaları meyve ağaçları için de gerçekleştireceğiz” dedi.

Türkiye’de yeni atılım kapısı açıldı

KÖY Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız, Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta yeni atılımın kapısı açıldığını söyledi. Desteklerin üretici açısından çok büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Yıldız, “Bakanlığın bir diğer desteği de genç çiftçiye yönelik. Artık genç çiftçimiz 30 bin lira hibe desteği de alabilecek. Köyde yaşayan, köyde yaşamayı amaç edinen insanlar bu destekten faydalanırsa üretimde büyük kazanç elde ederiz” dedi.

Banka teminatı için önemli

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Bakan Çelik’in müjdesiyle sektörün atak yapacağını söyledi. Demir, “Kredide ipotek için istenen arabaların fiyatı aşağıya giderken tarım arazileri ve hayvanların fiyatları yukarı gidiyor. Bu teminat arayışındaki bankalar için de önemli” dedi.

Bu desteklerle hayvan üretimi artar

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan da Bakan Çelik’in açıklamalarını olumlu bulduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Hayvancılıkta atılım içindeyiz. Hayvan varlığımızın sayısını artırmamız gerekiyor. Bunun için birlik olarak çalışıyoruz, bu desteklerde sektörümüze olumlu yansımaları olan, arzuladığımız destekler. Türkiye’nin hayvan ihraç etmesi tüm üreticilerin kanına dokunur. O nedenle biz üretmek zorundayız.”

Kaynak: Yeni Şafak

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir