Çiftçiye 252 milyon avro hibe desteği!

-
Çiftçiye 252 milyon avro hibe desteği!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), tarımsal yatırımlara toplam 252 milyon avro hibe desteği sağlanacak olan IPARD 3. Çağrı İlanı Tanıtım Programı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla 27 Ocak’ta yapılacak.

TKDK’dan yapılan açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla gerçekleştirilecek IPARD-II 3. Çağrı İlanı Tanıtım Programı’nın 27 Ocak 2018 Cumartesi günü Şanlıurfa’da yapılacağı bildirildi.

ipard-gidahattiKırsal Kalkınma Buluşmaları

“Kırsal Kalkınma Buluşmaları” kapsamında yapılacak programda, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı IPARD-II’nin 3. Çağrı İlanı kapsamında kullandırılacak 252 milyon avroluk (1,1 milyar TL) bölümünün tanıtımı yapılacak.

Başarı hikayelerini yazanlar da katılacak

TKDK’nın 2011 yılından bugüne sağladığı IPARD hibelerini başarı hikayelerine dönüştüren 42 ilden kadın yatırımcılar da programda yer alacak.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesinde gerçekleştirilecek programda ayrıca, IPARD hibeleriyle desteklenen yatırımlardan gelen ürünler Müze önünde açılacak stantlarda sergilenecek ve Şanlıurfa halkıyla buluşturulacak.

tkdk-ipard-izleme-gidahattiTKDK Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı

TKDK’nın Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı da, merkez ve 42 il koordinatörünün katılımıyla 27-28 Ocak 2018 tarihlerinde Şanlıurfa’da yapılacak. Toplantıda bugüne kadar yapılan çalışmalar ve hedefler hakkında, Bakan Fakıbaba’ya bilgi sunulacak.

IPARD-II 3. Çağrı İlanı başvuru tarihleri

3. Çağrı İlanı kapsamında sadece Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Yatırımları için hibe desteği verilecek.

Destek oranının %40-70 olduğu Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar kaleminde 164 milyon 706 bin 348 avro; destek oranının %55-65 olduğu Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme kaleminde ise 87 milyon 239 bin 811 avro destek verilecek.

Böylece toplam hibe desteği miktarı 251 milyon 946 bin 159 avro olacak.

IPARD II 3’üncü başvuru çağrı proje kabulü, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme yatırım projeleri için 12 Şubat,  Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için ise 1 Mart 2018 tarihinde başlayacak.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir