Çiftçilerin don nöbeti sürüyor

-


Çiftçilerin don nöbeti sürüyor

Muğla’da sıfırın altına düşen hava sıcaklıkları nedeni ile örtü altı üreticisinin don nöbeti devam ediyor.

Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde örtü altı üreticisi hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi nedeni ile Seralarında kurdukları kalorifer sistemi ve sobalar ile don nöbeti tutuyor. Seranın içinde bulunan termometrelerde sıcaklığın 3 dereceye düştüğünü gören üreticiler, kalorifer sistemini ve sobaları kullanarak sabaha kadar nöbet tuttular.

Ürünlerinin zarar görmemesi için don nöbeti tutan çiftçi Muharrem Başdoğan, hem kendi serasında hem de rahatsızlığı nedeni ile ürünleri ile ilgilenemeyen bir akrabasının serasında hava sıcaklığını arttırmaya çalıştığını belirterek; ‘’Domatesler üşümesin diye sabaha kadar bekleyeceğiz’’ dedi.

donn
4 dönümlük serada domates yetiştirdiğini ifade eden Başdoğan, ‘’Serada hem yağmurlama, hem kalorifer sistemi var. Akıllı sera yapma yolunca ilerliyoruz, ama maliyetlerin yüksekliği nedeni ile istediğimiz sonucu alamıyoruz. Bu günlerde havanında soğuk olması nedeni ile sıkıntı içerisindeyiz’’ diye konuştu.

Serada kömür ile çalışan kalorifer sistemi olduğunu belirten Çiftçi Muharrem Başdoğan, ‘’bu şekilde ısı elde ediyoruz. Seranın içerisinde bulunan borular ile sıcak havayı dağıtıyoruz’’ dedi.

Başdoğan, kalorifer sisteminin maliyetleri arttırdığını ve üreticinin maliyet yönünden sıkıntıda olduğunu da sözlerine ekledi.

hayvancilikakademisi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir