Çiftçilere Müjdeli Haber

-


Çiftçilere Müjdeli Haber

Ak Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Tarım sektörü temsilcilerinin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le bir araya geldiği toplantının detaylarını paylaştı.

Ak Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Tarım sektörü temsilcilerinin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le bir araya geldiği toplantının detaylarını paylaştı. Sümer, çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesi için görüşmelerin olacağını ve daha geniş pazarlara ulaşmak için uçak kargo firmalarının düşünüldüğünü ve bu konuda somut adımlar atılacağını söyledi. İl Başkanı Sümer, toplantıda gündeme gelen konuların takipçisi olacaklarını kaydetti.

AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer’in organizasyonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani ve sektör temsilcileriyle biraraya geldiği toplantı çiftçiyi umutlandırdı. Expo 2016 Sergi alanında gerçekleştirilen toplantıda başta Rusya krizinin sektöre verdiği zarar ve çıkış yolları konuşuldu.

KAMU VE ÖZEL BANKA BORÇLARI ERTELENECEK
Sektör temsilcilerinin her türlü problemini Tarım Bakanı Çelik’e rahatça dile getirebildiği bir toplantı gerçekleştirildiğini söyleyen Rıza Sümer, sektör için adeta mini bir zirve yapıldığına dikkat çekti. Sümer, “1 aydır STK muhtarlar ve çiftçilerimizle toplantılar yapıp uçak krizinin etkilerini değerlendiriyoruz. Bununla ilgili Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp’in talebiyle bizim organizasyonumuzda böyle bir toplantı organize edildi. Çiftçilerin yaşadığı sorunlar bu toplantıda gündeme geldi. Özellikle çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesi istendi. Eskiden olduğu gibi sadece kamu bankalarına borçlar yok bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik önce kamu bankalarının borçlarının ertelenmesi için görüşeceğini daha sonra da özel bankaların da genel müdürleri ile görüşeceklerini söyledi” dedi.

İHRACAT HAVADAN YAPILACAK
Çiftçilerin süt fiyatları ile ilgili görüşlerini aktardığını ve fiyatların artırılması talebinde bulunulduğunu da belirten Sümer, ihracat için kara yolunun zorlu olduğu ve daha geniş pazarlara ulaşabilmek için çiftçilerin uçak kargo talebi olduğunu da belirterek şöyle konuştu:“Süt tozu imali için sütünde düşük seyreden fiyatının arttırılması için istekler oldu. Meralarla ilgili sıkıntılar vardı çiftçiler bunları anlattı. Miras hukukundan dolayı arazilerin küçülmesiyle ilgili kanunda bazı sıkıntılar vardı bunların hepsi dile getirildi. Örtü altı tarımda yaşanan sıkıntılar vardı bunlar da yeniden dile getirildi. Tarımla ilgili her şey konuşuldu. Bu işin takibini inşallah yapacağız ve çiftçimizin sorununu çözeceğimize inanıyoruz. Uzun sürenin ardından tarımın tüm muhataplarının katıldığı böyle bir toplantı olmamıştı. Yaş sebze meyvede bizim ihracatımız genelde kara yoluyla yapılıyor. Pazarın genişlemesi için hava yolu ile ilgili bir kargo uçakları lojistik firmasıyla görüşülmesi için bir teklif verildi. Rusya pazarı kapanınca çevredeki ülkelerde pazar oluşması için bu türde bir çalışma da yapılacak” dedi.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir