Çiftçi üretiyor, çiftçi satıyor

-
Çiftçi üretiyor, çiftçi satıyor

Dünyada 44 adet olan yeryüzü pazarlarının 45.’si, Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun girişimleri ile İstanbul’un Şile ilçesinde kuruldu.

Şile EGDEkonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyelerinden oluşan bir basın grubu, 8 Kasım’da Şile Belediye Başkanı Tabakoğlu’nun davetlisi olarak İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Karadeniz kıyısında kurulu olan ilçesi Şile’ye gittiler, Yeryüzü Pazarı’nı ziyaret ettiler.

Şile’de son 10 yılda yapılan kültürel, organik üretim ve ekonomik çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Tabakoğlu, Şile’nin, organik ürünleri, doğası, Şile bezi ve kültürel çalışmalarla anılmasını istediğini kaydetti.

“2016 yatırımların tamamlanacağı yıl, hasat almaya başlıyoruz”

Şile’ye 11 yılda yaklaşık 2,5 milyar TL yatırım yapıldığını vurgulayan Tabakoğlu, İstanbul’un 2016 yılında yıldızı en çok parlayacak ilçelerinden birisinin Şile olacağını söyledi. Tabakoğlu, şöyle devam etti:

“Şile Kültür Merkezi’ni 15 bin metrekare alana yaptık. 5 yılda tamamlanan tesise, yaklaşık 15 milyon TL yatırım yapıldı. Bir başka yatırımımız olan Şile Spor Merkezi yatırımı tamamlanmak üzere ve o yatırım da 15 milyon TL’yi bulacak. Kumbaba’daki Şile Bezi Modelleme ve Turizm Merkezi’ne 8 milyon TL yatırım yapıyoruz. Şile’de büyük bir yat limanı projemiz bulunuyor. Bunun gibi birçok projeyi hayata geçiriyoruz.

Hükümetimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyemizin işbirliğinde gerçekleşen yatırımların büyük çoğunluğu 2016 yılında tamamlanmış olacak. 2016 yılı hasat almaya başlayacağımız yıl olacak.”

Dünyada 44 adet olan ‘Yeryüzü Pazarı’nın, 45.’si Şile’de bulunuyor. EGD organizasyonu ilçeye giden gazeteciler Şile’deki ‘Yeryüzü Pazarı’nı da ziyaret ettiler. Yeryüzü Pazarı, sadece kendi ürettikleri ürünleri satan çiftçilerden oluşan uluslararası bir pazar ağı. Bu pazar ağında, Slow Food’un iyi, temiz, adil ilkesine uygun olarak üretilmiş ürünleri bulunuyor. Sadece, mevsimsel, yöresel ve sürdürülebilir tarım metotları ile üretilmiş sebze, meyve, bal, pekmez gibi ürünler yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir