Çiftçi fena dayak yiyor!

-

murat-muratoglu-2

Murat MURATOĞLU

 

Ah benim çiftçim… Memleketimin efendisi sürünüyor, ağlayanı yok. Türkiye’de yıllık ortalama kişi başı gelir 9200 dolar seviyelerine çekilirken, tarım kesiminde bu rakam kişi başına 2.800 dolara kadar geriledi.

Tarımsal nüfusun yaşam standardı kentsel nüfusun çok altında… Oysa fındık, incir, kayısı, kiraz, haşhaş, kuru üzüm ve ayva üretiminde dünya lideriyiz, iyi güzel… Ayrıca, zeytin, mısır, elma, ceviz, Şam fıstığı, vişne, yaş üzüm gibi birçok ürünün üretiminde dünyanın ilk 5 ülkesi arasındayız. Gayet iyi… Peki, para nerede? Niye çiftçi sürünüyor? Yöneticilerde iş yok… Başka açıklaması var mı?

Fındık

Fındık tek başına her şeyi anlatıyor. Şöyle ki; son beş yıllık ortalamalara baktığımızda, 675 bin ton kabuklu fındık karşılığı dünya ihracatının yüzde 76’sını Türkiye gerçekleştiriyor. İkinci sıradaki İtalya’nın üretimi bile ancak 100 bin ton… Fark öylesine büyük…
Geçen yıldan bu yana fındık talebi azaldı mı? Hayır! Piyasaya yeni bir oyuncu mu girdi? Hayır! O zaman nedir bu fiyatların hali? Fındık fiyatı geçen sezon 22 liraya kadar yükseldi. Sezonu da 22 liradan kapattı. Şu anda fındığın fiyatı 9 lira seviyelerinde… Geçen yılın yarısı bile değil! Ciddi oranda kayıp mevzubahis… Kimin kaybı? Çiftçinin!

Zeytin

Zeytin üretiminde dünya dördüncüsüyüz… Bunun bize yararı var mı? Yok! Kime var? İtalya’ya… Bizden aldıkları dökme zeytinyağlarına kendi damgalarını basıp beş katı fiyatla satıyorlar. İşin komiği Türkiye’de lüks marketlerde satılan pahalı İtalyan zeytinyağları aslında Türk!
Haliyle aile tipi küçük, dağınık ve zayıf yapıdaki üretici ile bir kaç tane güçlü sermaye sahibi karşı karşıya kaldığında serbest piyasa koşulları işlemiyor! Rakamlar ortada…

Hollanda

Verimlilik ayrı bir rezalet… Hollanda dediğin, yaklaşık 42 bin kilometrekare ile Konya büyüklüğünde… Tabii ki bütün ülke tarladan oluşmuyor. Yine de bu insanlar 2015 yılında 90 milyar dolarlık tarımsal ihracat yapmışlar. Nasıl?
Çiftçi üretiyor, devlet teşvik ediyor, üniversiteler verimliliği artırıyor, Ar-Ge, kooperatifleşme, pazarlama, verimli üretim modeli, yüksek kalite, ileri teknoloji, kullanmadıkları imkân yok.
Biz de bunları yapıyoruz deniliyorsa, buyurun işte sonucu… Türkiye 2015’te ne kadar ihracat yapmış? Hollanda’nın beşte birinden az, yani 16.8 milyar dolar! Bununla kalsa iyi… Bu kadar ihracat yapabilmek için tarım sektörünün kullandığı kredi 61.3 milyar dolar…
Hadi buyurun, neyi savunacaksınız?

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın