Çiftçi borçlarına 5 yıl vade ve taksit fırsatı

-


ali ekber

Ali Ekber YILDIRIM / TARIM DÜNYASINDAN

 

Ne zaman doğal afet yaşansa önlem olarak akla hemen çiftçi borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesi gelir. Ziraat Odalarının talebi ile doğal afetten zarar gören çiftçilerin borçları Bakanlar Kurulu kararı ile 1 yıl süreyle ertelenir. Çiftçi ertesi yıl hem ertelenen hem de o yıla ait borcunu ödemek zorunda kalır. Ürünü beklediği gibi olmazsa bu borcu ödemesi zor olur.

Ziraat Bankası bu zorlukların yaşanmaması ve borcun uzun vadeye yayılması için çiftçi borçlarını 5 yıllık vadeye yayıyor.
Ziraat Bankası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:”Üreticilerimizin temel olarak iki büyük riski bulunmaktadır. Bu risklerin birincisi, kuraklık, dolu, don, sel gibi doğal afetler, diğeri ise piyasalarda yaşanan gelişmeler ya da rekolte gerçekleşmelerine bağlı olarak ortaya çıkan arz talep dengesi ve fiyat beklentilerindeki uyumsuzluklardır. Doğal afetler nedeniyle zarar gören üreticilerimizin kredi borçları, yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararları ile belirli bir faiz sübvansiyonu da yapılarak azami bir yıl süreyle ertelenebilmektedir. Ertelemeden yararlanan üreticilerin, yeni kredi kullanmaları halinde bir sonraki yıl ödeyecekleri kredi miktarı da artmakta, gelir gider dengesi olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durum ise üreticilerimizin faaliyetlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duymaları halinde yeni kredi kullanma imkanını sınırlamaktadır.”

haberin-devami

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın