Çiftçi anız yakıyor, Adana nefes alamıyor!

-
Çiftçi anız yakıyor, Adana nefes alamıyor!

Adana’da çiftçilerin anız yakmaları nedeniyle nefes alınamadığını bildiren CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçiye anız makinesi destekleme primi verilmesi, makine ve mazot desteği sağlanmasını istedi.

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Adana’daki anız yangınlarını sordu.

elif-dogan-turkmen-gidahatti

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen

“Tarım toprakları yok oluyor”

Gerek yasa hükümlerinin uygulanmaması, gerekse çiftçiye çözüm üretilememesi nedeniyle özellikle Adana’da her sene yinelenen anız yangınları nedeniyle geleceğe miras olan tarım topraklarının önemli bir kısmının yok olduğuna değinen Türkmen, anız yangınları nedeniyle Adana’da vatandaşın nefes alamaz duruma geldiğini bildirdi.

CHP’li Türkmen, çiftçinin yeterince bilinçlendirilememesi ve denetim eksikliği nedeniyle her yıl tekrarlanan anız yangınlarının insanların can ve mal güvenliğini tehdit etmesinin yanı sıra yoğun çevre kirliliğine ve ekolojik dengenin bozulmasına sebep olduğuna dikkat çekti.

aniz-yakma-gidahatti“Anız değil, geleceğimizi yakıyoruz”

“Çocuklarımıza bırakacağımız geleceğin mirası olan tarım topraklarının önemli bir kısmı bu yangınlarda yok olmakta ve toprağın oluşumun sağlayan faydalı canlılar da işlevini yitirmektedir” diyen Elif Doğan Türkmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu konuda çözüm üretilmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkmen, “Anız yangını çıkaranlardan tespit edilebilenlere para cezası vermek caydırıcı bir tedbir değildir. Anız yangınının olmaması için tedbirler alınmalı, çiftçi bu yönde desteklenmeli ve bilinçlendirilmelidir.” dedi.

aniz-yakma-tarla-gidahatti“Çiftçiye anız makinesi desteği verilmeli”

Soru önergesinde, “Sürdürülebilir bir tarımsal üretim ve toprak verimliliğinin korunması, gelecek nesillere sağlıklı topraklar bırakabilmek bizlerin vicdani sorumluluğu olmalıdır”  diyen CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca çiftçiye anız makinesi destekleme primi verilmesi, makine ve mazot desteği sağlanmasını da istedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir