Çiçek ve Çocuk temasıyla EXPO 2016 Antalya kapılarını açıyor

-
Çiçek ve Çocuk temasıyla EXPO 2016 Antalya kapılarını açıyor

Antalya’nın Aksu ilçesinde 1,7 milyar liralık yatırımla hayata geçen Expo 2016 Antalya kapılarını açıyor. Olimpiyatlar ve Dünya Kupası’nın ardından en büyük organizasyon kabul edilen Expo, ilk kez Türkiye’de kapılarını açmaya hazırlanıyor.  Felsefesi ‘Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya’, teması ‘Çiçek ve Çocuk’, sloganı ise ‘Geleceği Yeşertmek’ olan EXPO 2016 Antalya, yarın gerçekleşecek görkemli bir törenle açılacak. Antalya’nın Aksu ilçesinde kurulan bin 121 dönümlük sergi alanı, 191 gün boyunca ziyaret edilebilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra bakanlar, yabancı devlet adamları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan resmi açılış töreninde unutulmaz bir görsel şov yaşanacak. Ulusal ve uluslararası kongrelerin, panellerin, toplantıların ve seminerlerin organize edileceği EXPO 2016 Antalya’da kültürel ve sanatsal etkinlikler de ziyaretçilerle buluşacak.

expo-2016-antalya

Yerli ve yabancı binlerce davetli

Yerli ve yabancı binlerce davetlinin katılacağı resmi açılış töreni, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’nin (AIPH) Kongre Merkezi fuayesinde düzenleyeceği resepsiyon ile başlayacak. Daha sonra Kongre Merkezi’nde İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrak töreniyle devam edecek olan törende, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vincente Loscertales, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarını yapacak.

54 ülkenin tarım bakanı EXPO 2016’da buluşacak

 

expo-kulesi-gidahattiExpo Kulesi, Hadrianus Kapısı’nı sembolize ediyor

Türkiye ve Antalya için kalıcı bir eser olacak Expo alanında katılımcı ülkelerin bahçe kültürlerini tanıtacağı ülke alanlarının yanı sıra; Antalya’nın önemli simgelerinden olan tarihi Hadrianus Kapısı’nı sembolize eden Expo Kulesi, Türkiye’nin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, 6 bin 500 kişi kapasiteli Kongre Merkezi, 5 bin ve 800 kişilik iki adet Amfi Tiyatro bulunacak. Farklı kıtalardan ve farklı kültürlerden, aralarında Japonya, Çin, Nepal, Güney Kore, İtalya, Almanya, Hollanda ve İngiltere’nin de bulunduğu 51 ülke, birbirinden renkli bahçeler kuruldu.

 

Doğa, çevre ve bahçecilik turizmi

Ayrıca çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlayan etkinliklerin düzenleneceği Çocuk Adası, Çocuklar için Bilim ve Teknoloji Merkezi, aileler ve çocuklar için aktivitelerin gerçekleşeceği Kır Aktivite Alanı, Expo Gölü, Expo 2016 Antalya’nın sembol çiçeği Şakayık şeklinde teras, Expo Tepesi, Expo Ormanı, Expo Meydanı, Kültür ve Sanat Sokağı ile mimari kültürümüzün yansıtılacağı restoranlar sokağı da alanda yer alacak.

Expo farklı bir alanda doğa, çevre ve bahçecilik turizmi konusunda yepyeni bir kitleyi de Antalya’ya çekecek. Ayrıca turizm ürünlerini çeşitlendirecek, yerli ve yabancı turist hacmini artırarak kentin kalkınmasına, istihdamın ve refahın artmasına katkıda bulunacak.

 

Türk Yıldızları Akrotim ekibinden nefes kesen bir gösteri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak olan EXPO 2016 Antalya’nın ilk gününde, 1914 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetleri’nin bir parçası olarak dünyada sekiz süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek akrotim ekibi özelliği taşıyan Türk Yıldızları nefes kesen bir gösteriye imza atacak.

Şakayık, dünyanın en prestijli organizasyonuna sembol oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Expo alanında 3 bin 200 metrekarelik bir alanda tanıtımlarını gerçekleştirecek. Dev fuarda Ankapark tanıtım alanı bin 240 metrekare peyzaj alanı, 414 metrekare kapalı alan, 210 metrekare roller coaster alanı, 105 metrekare dinozor alanı, 414 metrekare fıskiye gösterileri ve çeşitli etkinliklerin düzenleneceği havuz ve sahne alanından oluşacak.

expo-2016-antalya-turk-bahce-gidahatti

Türk kültürü ve Türkiye’nin modern yüzü

EXPO 2016 Antalya’nın ev sahibi Türkiye ise EXPO 2016’da 2 ayrı pavilyonda temsil edilecek. “Gelenekten geleceğe yansımalar” sloganıyla hazırlanan Türkiye pavilyonunda zengin Türk kültürü ile Türkiye’nin modern yüzü anlatılacak. Türkiye pavilyonu sergi alanında batı kanalının sağ ve solunda iki ayrı alanda yer alacak. Türk pavilyonu için “Gelenekten Geleceğe Yansımalar” sloganından yola çıkılarak bir tasarım hazırlandı. Her iki pavilyonda yaklaşık 64’er m2 kapalı alan bulunuyor. Küp şeklindeki binaların dışı ise ayna kaplı. Gelenek kısmında yerden dönerek yükselen çiçek parterleri ayna ile buluşup, gelecek kısmında buluştuğu aynadan pergole formunda dönerek yukarıya doğru devam ediyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir