CHP’den tarım danışmanlarına destek

-
CHP’den tarım danışmanlarına destek

Tarımın stratejik bir sektör olduğunu ve uzman kişilere bırakılması gerektiğini belirten CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, tarım danışmanlarının, özel firmalarda, meslek örgütlerinde, kredi kooperatiflerinde görev aldığını kaydetti.

Okan Gaytancıoğlu konuşmasında,  yaklaşık 7 yıldan beri tarımda danışmanlık sistemi getirildiğini ve ziraat fakültesi mezunlarının yazılı sınavdan 70 puan alması halinde tarım danışmanı unvanı kazandığını anımsattı.

Tarım danışmanlarının, özel firmalarda, meslek örgütlerinde, kredi kooperatiflerinde görev aldığını belirten Gaytancıoğlu, bir kurumda 8’e yakın danışmanın görev alabildiğini ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu sayıyı 2 ile sınırladığını bildirdi.

“Atık yağlar çevre ve su kirliliğine neden oluyor”

chp-tarim-danismanlari-gidahatti

“Tarım Bakanlığı, tarım danışmanlarına kapıyı gösterdi”

“Tarım danışmanları kırsalda yaşıyor. Köylüye budamayı öğretiyor ve hangi tohumun kullanılacağını, gübrenin nasıl yapılacağını öğretiyor” diyen Gaytancıoğlu, şöyle konuştu: “Ancak bu kişilere Tarım Bakanlığı, kapıyı gösterdi. Bu arkadaşlar ne yapacaklar? Tarım Bakanlığı, kapatılsa çiftçinin haberi olmayacak bir bakanlık. Çiftçiyle bağı son derece kopuk bir bakanlık. Türkiye tarımı üretmiyor, ithalatçı. Çiftçiye hak ettiği desteğin yarısını veriyorsunuz, teknik bilgiyi kesiyorsunuz. Çiftçi ile mühendisin buluşması, teknik tarım yapılması engelleniyor. Sonra ‘Çiftçiyi destekliyoruz, üreten Türkiye’ deniliyor. Nerede üretiyorsunuz? Türkiye son 10 yılda 120 milyar doların üzerinde beslenme, gıdası için tarım ürünü ithal etti. Türk tarımı, stratejik bir sektördür ki uzman kişilere bırakılmalıdır.”

“Atık yağlar çevre ve su kirliliğine neden oluyor”

chp-orhan-saribal-gidahatti

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da mühendisin, teknikerin ve küçük çiftçinin sistemden çıkarılmak istendiğini söyledi. Tarım danışmanları da toplantıda sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir