CERN ilk siparişi Ankaralı firmaya verdi

-
CERN ilk siparişi Ankaralı firmaya verdi

Yıllık 600 milyon avroluk alım yapan Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Projesi kapsamında Türkiye’den ilk siparişi, Ankara’da faaliyet gösteren Dora Makina aldı.

CERN-logo-www.gidahatti.comTürkiye’nin Ortak Üyeliğinin Mayıs 2015’te başlaması ile birlikte, Türkiye’de üretim yapan sanayi firmaları da CERN’in alım ihalelerine katılma hakkını elde etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye’nin CERN’e Ortak Üyeliğini takiben, Türk firmalarının bu pazardan daha fazla pay alabilmesi için harekete geçti. TOBB tarafından düzenlenen konferanslar ile CERN bünyesinde yer alan departmanların ihtiyaçları hakkında bilgilendirme sağlandı. TOBB, kurduğu CERN Sanayi İrtibat Ofisi ile Türk firmalarının CERN’e tedarikçi olabilmeleri konusunda çalışmalarına hız verdi.

Çalışmalar meyvesini verdi ve 600 milyon avroluk Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Projesi’nden ilk siparişi, TOBB bünyesinde kurulan CERN Sanayi İrtibat Ofisi tarafından yürütülen çalışmalara iştirak eden Ankara’dan Dora Makina İmalat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi aldı.

dora-logo-www.gidahatti.comDora Makina Genel Müdürü Bekir Sağlamyürek, modern ve hassas ölçüm ekipmanlarıyla ürettikleri parçalar ile ağırlıklı olarak yurtiçi ve yurt dışı savunma sanayi, elektronik ve makina imalatı yapan firmalara çalıştıklarını, medikal sektörde de kendi patentli ürünlerini üreten ayrı bir üretim alt yapısına da sahip olduklarını söyledi. CERN’e tedarikçi olmanın önemli bir prestij olduğunu ifade eden Sağlamyürek, “Bizim ihale başlangıç oldu. Bizden sonra çok daha büyük siparişler ile çok sayıda firmanın bu büyük pastada kendine yer bulacağına inanıyorum” dedi.

CERN-Rifat-Hisarciklioglu-www.gidahatti.comPazardan bir Türk firmasının ilk siparişi almasına ilişkin açıklama yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, CERN pazarının Türk iş dünyası için önemli bir çıkış alanı olacağını ve ekonominin büyümesi için katkı sağlayacağını vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “Kurduğumuz irtibat ofisi  ve yaptığımız bilgilendirme toplantıları ile özel sektörümüzün önünü netleştirmeyi ve yol açmayı amaçladık. Neticesinde ilk sipariş de alındı. Bu dev pazar için ilk adım. Önümüzdeki süreçte çok sayıda Türk firmasının daha büyük paylar alacağına inanıyorum. İnovasyon ve yüksek teknoloji ekonomimizi büyütmede en büyük unsur olacak. Bu anlamda CERN’e ortak üye olmamızı çok önemsiyoruz” diye konuştu.

CERN pazarı nasıl doğdu?

2015 Mayıs ayında Türkiye’nin CERN Ortak Üyeliğinin başlaması ile Türkiye de üretim yapan sanayi firmaları CERN’de yapılan alım ve ihalelere katılma hakkı elde etti. Ortalama 600 milyon Avroluk mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN’in, Türk firmaları için yeni bir pazar oluşturması yanında, yüksek teknolojili üretim ve Ar-Ge faaliyetlerine de bir ivme kazandırması bekleniyor.

TOBB bünyesinde kurulan Sanayi İrtibat Ofisi de CERN’e üye ülkelerin sanayi ve endüstri firmalarının ihale süreçlerine katılımda koordinasyonu sağlıyor ve ihale süreçlerine ilişkin detaylı bilgiler sunuyor.

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü ihale duyuruları hakkında

Türkiye Odalar Borsalar Birliği – Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü Sanayi İrtibat Ofisi için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın