Cep telefonu kullanımını beyine zarar verir mi?

-
Cep telefonu kullanımını beyine zarar verir mi?

Cep telefonu kullanımının, yaydığı radyasyon nedeniyle beyin tümörlerine neden olduğu yönünde birtakım söylemler mevcuttu. Yıllardır bu konuda yapılan araştırmalarda cep telefonlarının kanseri tetiklediği tespit edilmişti. Ancak, Avustralya’da 29 yıllık araştırmaya göre, beyin kanseriyle cep telefonu kullanımının bir bağı olmadığını gösterdi.

29 yıl boyunca akıllı telefonların beyin kanserine yol açıp açmadığını inceleyen araştırmanın sonucu akıllı telefon kullanıcılarını sevindirdi. Buna göre, telefonların kansere yol açtığına dair bir bulguya ulaşılmadı. 1982 ila 2013 yılları arasında ülkedeki artan beyin kanseri vakalarını mercek altına alan ekip, cep telefonu kullanımının kanser vakalarında artışa neden olmadığı sonucuna vardı.

akilli-telefonlar-ve-beyin-sagligi-gidahatti

Cep telefonları ile beyin kanseri arasında bağ yok

Bu istatistik veriyi değerlendiren ekip, cep telefonları ile beyin kanseri arasında doğrudan bir bağ olmadığını tespit etti. Çalışmada, cep telefonlarının yaygınlaşmasının ardından erkeklerde görülen beyin kanseri vakalarında ufak bir artış olurken, kadın hastalarda gözle görülür bir artışa rastlanmadı.

akilli-telefon-bagimliligi-gidahatti

 

Cep telefonunun zararlarından nasıl korunmalı?

Amerika Çevre Sağlığı Örgütü Kurucu Başkanı Devra Davis, “Cepteki Tehlike” kitabında, cep telefonlarının zararlarından korunmak için alınabilecek etkili yöntemler hakkında bilgi verdi. Davis’in önerileri şöyle:

Cep telefonunuzu asla direkt olarak baş bölgenize veya vücudunuza tutmayın.

Cep telefonunuz açıkken, kullanmıyor olsanız bile radyasyon yaymaya devam eder. Cep telefonunuz açıkken vücudunuza yakın bir yerde taşımayın.

Cep telefonu ile konuşurken diafon, kulaklık, hands-free cihazları veya tüplü kulaklık kullanmayı tercih edin.

Mümkün olduğunca sabit telefonları kullanmaya özen gösterin.

Cep telefonunuzun sinyal seviyesi düşükken veya cep telefonunuz çekmediğinde daha güçlü çalışır ve daha çok radyasyon yayar.

Cep telefonlarını çocuklardan mutlaka uzak tutun.

Çocuklar yetişkinlerden en az 2 kat daha fazla mikrodalga radyasyon emerler. Hamileler cep telefonlarını karınlarına asla yaklaştırmamalı.

Silva, küresel mülteci sorununa ilişkin de FAO’nun destek verdiğini, insani konularda önemli rol oynadıklarını ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir