Cep telefonlarındaki kanser tehdidi ‘kırmızı et’ kadar

-
Cep telefonlarındaki kanser tehdidi'kırmızı et' kadar

Uzun yıllardır cep telefonlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri tartışılıyor. Özellikle söz konusu telefonların yaydığı radyasyon nedeniyle kanser riskinde artışa neden olduğu belirtiliyordu. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ise cep telefonlarının kanserojen etkisini 2011’de resmen kabul etmişti. Yeni bir araştırmaya göre ise cep telefonlarının yaydığı radyasyon özellikle erkek farelerde kanseri tetikliyor ancak bu risk, kırmızı etin oluşturduğu kanser riskinden daha fazla değil.

Cep telefonlarının sağlığa zararları ve kanser riskini artırıcı bir etkiye sahip olup olmadığı Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından araştırıldı.

Erkeklerde beyin tümörü riskini artırıyor

7 yıl süren fareler üzerindeki araştırma, cep telefonuyla uzun süre konuşmanın özellikle erkek farelerde beyin tümörü riskini arttırdığını ortaya koydu. Buna göre, ana rahminden başlamak üzere 2 yaşına kadar fareler, günde 9 saat kontrollü şekilde cep telefonu radyasyonuna maruz bırakıldı.

Deneyde, erkek farelerin yüzde 3’ünde tümörlere rastlandı. Buna karşın dişi farelerin radyasyondan neredeyse hiç etkilenmedikleri görüldü.

Araştırma dünya çapında oldukça ses getirdi. Çünkü cep telefonlarının yaydığı radyasyonun fareler üzerindeki etkisi beklenin çok altında oldu.

akilli-telefonlar-ve-beyin-sagligi-gidahatti

Cep telefonlarının kansere etkisi kırmızı ettekinden az

Araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre bu etki, düzenli kırmızı et tüketiminin oluşturduğu kanser riskinden daha az.

Çevrecilerden geçici zafer

Kırmızı etin fazla miktarda tüketilmesi ve yanlış pişirme tekniklerinin kullanılması, başta kalın bağırsak olmak üzere özellikle sindirim sistemi kanserlerinde riski artırıcı faktör olarak kabul ediliyor.

Uzmanlar: Daha çok araştırma yapılmalı

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, cep telefonlarının kanserojen etkisini 2011’de resmen kabul etmişti. Ancak uzmanlar konuyla ilgili daha çok araştırma yapılarak sonuçların karşılaştırılması gerektiğini vurguluyor.

cep-telefonu-gidahatti

Cep telefonu kullanımı beyine zarar verir mi?

Avustralya’da yapılan ve 29 yıl süren başka bir araştırmaya göre, beyin kanseriyle cep telefonu kullanımının bir bağı olmadığı saptandı.

29 yıl boyunca akıllı telefonların beyin kanserine yol açıp açmadığını inceleyen araştırmanın sonucu akıllı telefon kullanıcılarını sevindirdi. Buna göre, telefonların kansere yol açtığına dair bir bulguya ulaşılmadı. 1982 ila 2013 yılları arasında ülkedeki artan beyin kanseri vakalarını mercek altına alan ekip, cep telefonu kullanımının kanser vakalarında artışa neden olmadığı sonucuna vardı.

Cep telefonları ile beyin kanseri arasında bağ yok

Bu istatistik veriyi değerlendiren ekip, cep telefonları ile beyin kanseri arasında doğrudan bir bağ olmadığını tespit etti. Çalışmada, cep telefonlarının yaygınlaşmasının ardından erkeklerde görülen beyin kanseri vakalarında ufak bir artış olurken, kadın hastalarda gözle görülür bir artışa rastlanmadı.

Çevrecilerden geçici zafer

telefon-bagimli-gidahatti

Cep telefonunun zararlarından nasıl korunmalı?

Amerika Çevre Sağlığı Örgütü Kurucu Başkanı Devra Davis, “Cepteki Tehlike” kitabında, cep telefonlarının zararlarından korunmak için alınabilecek etkili yöntemler hakkında bilgi verdi. Davis’in önerileri şöyle:

Cep telefonunuzu asla direkt olarak baş bölgenize veya vücudunuza tutmayın.

Cep telefonunuz açıkken, kullanmıyor olsanız bile radyasyon yaymaya devam eder. Cep telefonunuz açıkken vücudunuza yakın bir yerde taşımayın.

Cep telefonu ile konuşurken diafon, kulaklık, hands-free cihazları veya tüplü kulaklık kullanmayı tercih edin.

Mümkün olduğunca sabit telefonları kullanmaya özen gösterin.

Cep telefonunuzun sinyal seviyesi düşükken veya cep telefonunuz çekmediğinde daha güçlü çalışır ve daha çok radyasyon yayar.

Cep telefonlarını çocuklardan mutlaka uzak tutun.

Çocuklar yetişkinlerden en az 2 kat daha fazla mikrodalga radyasyon emerler. Hamileler cep telefonlarını karınlarına asla yaklaştırmamalı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın