Cem Arslan, gençlere ne tavsiye etti?

-
Cem Arslan, gençlere ne tavsiye etti?

Plato Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen Plato Sektör Sohbetleri söyleşisinde konuşmacı olarak yer alan ünlü radyocu Cem Arslan, gençlere “Hangi konularda başarılı olduğunuzu ölçümleyin ve kendinizi bu alanda değerlendirerek, bir meslek seçimi yapın” diye seslendi, öğrencilerin kariyer haritalarını çizmelerine yardımcı olacak tavsiyeler verdi.

cem-arslan-www.gidahatti.comÜnlü radyocu Cem Arslan, Plato Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen “Plato Sektör Sohbetleri” söyleşisinde, medya sektöründeki tecrübelerini anlattı, gençlere kendilerini tanıma ve yeteneklerini keşfetme becerisi hakkında önemli bilgiler verdi. Sohbetine radyoculuk hayatına başlangıç yıllarını anlatarak başlayan Cem Arslan’ın söyleşisine, farklı bölümlerden çok sayıda öğrenci ve akademisyen ilgi gösterdi.

Plato Sektör Sohbetleri

Kendisini dinleyenlere 1.5 saat boyunca öğretici ve eğlendirici dakikalar yaşatan Cem Arslan, öğrencilere yönelik kariyer tavsiyelerinde bulunarak, meslek seçimi yaparken de bu tavsiyelerin dikkate alınmasını önerdi.

Bireylerin hangi konularda başarılı olduklarını ve kişisel becerilerini tanımlayarak meslek seçiminde bulunması gerektiğinin altını çizen Arslan, “Hangi konularda başarılı olduğunuzu bilmek çok önemli. Bunu bildikten sonra kendinizi bu alanlarda değerlendirebilmeniz de daha mümkün olacak. Seçmek istediği meslekle ilgili eksilerinin ve artılarının farkına varan bireyler, yapmak istediği işle ilgili başarı oranını önceden tahmin edebileceği için, başarı ihtimali daha yüksek olacaktır” dedi.

Medyanın öğretilebilecek bir kavram olmadığını, var olan bir yeteneğin tecrübe ile öğrenilmesini kapsadığını vurgulayan Arslan, medya bölümü öğrencilerine okulda öğrenemeyecekleri tecrübelerini aktardı. Arslan, “Üniversite döneminde stajın önemi çok büyük. Kendinizi ve yeteneklerinizi keşfetmeniz ve tanımanız bu dönemde, iş hayatında nasıl bir başlangıç yapmanız gerektiğiyle ilgili önemli ipuçları veriyor. Bu noktada medyanın zorluklarını da iyi bilmek ve bu alanda devam edebilmek için sürekli hatırlamak gerekiyor. Medya, zorlukları olduğu kadar tatmin edici avantajları da olan bir sektör… İletişim bölümlerinde öğretilemeyen en önemli şey ise medya çalışanı olmak için yaratıcı, öz güven sahibi ve çözüm odaklı olmak gerektiğidir” diye konuştu.

Medya, Tasarım, Teknoloji, Yönetim, Sağlık alanlarında toplam 25 bölümde 28 programla eğitim veren Plato Meslek Yüksekokulu, birinci öğretim yanında 21 programda ikinci öğretim imkanı sunarken, 3 programda da İngilizce eğitim imkanı sunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir