Çeltik alım fiyatını Bakan açıkladı, TMO alıma başlıyor

-
Çeltik alım fiyatını Bakan açıkladı, TMO alıma başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2015 dönemi için 60 randıman Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatını ton başına bin 580 lira olarak belirlediklerini, bu fiyata ilave olarak 100 lira da prim ödemesi yapacaklarını bildirdi. TMO alımlara 17 Aralık’ta başlıyor.

faruk-celik-celtik-www.gidahatti.comGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Pakdil ve TMO Genel Müdürü Mesut Köse ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2015 dönemi çeltik alım fiyatları ve şap hastalığıyla mücadele konularında açıklamalarda bulundu.

Çeltik hasadının 4 Eylül’de başladığını ve 7 Kasım’da sona erdiğini hatırlatan Çelik, 2014 yılında 830 bin ton olarak gerçekleşen çeltik üretiminin, bu yıl 920 bin ton olacağını, böylece Cumhuriyet tarihinin en yüksek çeltik rekoltesinin gerçekleşeceğini dile getirdi.

Hasat başlangıcından bugüne kadar Bakanlık olarak piyasaları yakından takip ettiklerinin altını çizen Çelik, üreticinin aleyhine bir durumun gelişmemesi konusundaki takipleri ile çeltik üreticileriyle yaptıkları telefon görüşmeleri ve yüz yüze görüşmeler neticesinde bir karar alındığını kaydetti.

celtik-www.gidahatti.comÜretici aleyhine olabilecek gelişmelerin önüne geçmek adına TMO olarak çeltik alım kararı aldıklarını ifade eden Bakan Çelik, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı vatandaşların tüm çeltiğinin alınacağını bildirdi. Pazar günleri hariç haftada 6 gün alımların sürdürüleceğini belirten Çelik, ürün bedellerinin en geç 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına yatırılacağını kaydetti.

Bakanlığın en son 2012 yılında çeltik alımlarıyla ilgili bir fiyat açıklaması gerçekleştirdiğini hatırlatan Çelik, “O tarihte ton başına çeltik fiyatı bin 165 liraydı. Bugün 2015 yılı için 60 randıman Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatı ton başına bin 580 lira olarak belirlemiş bulunmaktayız. Buna ilave olarak ton başına 100 lira prim ödemesi ve ayrıca gübre, mazot, sertifikalı tohum ve toprak analizi gibi destek ödemelerine de devam edilecek. Bizim çeltiğimizin yüzde 84’ünün Osmancık ve benzeri ayarda ürünler olduğunu, yüzde 16’sının ise baldo olduğunu bu vesile ile belirtmiş oluyorum” diye konuştu.

Lisanslı depoculuk

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Lisanslı Depoculuk Yasası konusunda bakanlıklar arasındaki çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Üreticilerin lehine olacak şekilde lisanslı depoculuk sürecinin hızlandırılması ile ilgili de çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Üretici lisanslı depoya malını koyacağı, dilediği zaman dilediği kadar ve oluşan piyasa şartlarına göre satma imkanını elde edeceği bir durumun oluşması konusunda da bakanlık bünyesinde yoğun bir şekilde çalışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

hayvan-www.gidahatti.comŞap hastalığına karşı 4 milyon 600 bin doz aşı illere gönderildi

Şap hastalığı ile ilgili olarak da, şimdiye kadar Türkiye’de görülmeyen yeni tip bir virüsün 29 Eylül 2015 tarihinde ilk kez Van’da tespit edildiği bilgisini paylaşan Bakan Çelik, yılın 9 ayında tespit edilen, hastalığın görüldüğü mihrak sayısının 92 olduğunu açıkladı.

Söz konusu tarihten bugüne kadar hastalığın görüldüğü mihrak sayısının 217’ye ulaştığını dile getiren Çelik, Bakanlığın ve ilgili birimlerin yoğun çalışmaları sonrasında mihrak sayısının 117’sinin söndürüldüğünü, 100 mihrakın hastalık açısından şu anda aktif durumda olduğunu kaydetti.

Tarım il müdürlerinin devreye girdiğini ifade eden Çelik, “Yetkileri çerçevesinde 10 kilometrelik alanda karantina uygulanmakta, o bölgeye hayvan giriş çıkışı yasaklanmakta, hayvan pazarları kapatılmakta ve hayvanlar aşılanmaktadır. Dolayısıyla panik edecek bir durum yok ama çok müteyakkız olmamız gerekli” diye konuştu.

Yeni tip virüse karşı aşı üretim çalışmalarına başlandığını vurgulayan Bakan Çelik, virüse karşı 4 milyon 600 bin doz aşının üretildiğini ve bütün illere sevk edildiğini ifade etti.

Aşı üretim çalışmalarının devam edeceğinin altını çizen Bakan Çelik, mücadelenin sadece hastalık olan yerlerde değil, bütün Türkiye’de gerçekleştirileceğini, ancak öncelikle bu lokalize alanlar üzerinde yoğunluk arz ettiğini belirtti.

Veteriner-www.gidahatti.comFAO, 5 milyon doz aşı talep etti

Aşılama faaliyetlerinin normalde ilkbahar ve sonbaharda gerçekleştirildiğine dikkati çeken Bakan Çelik, şunları kaydetti:

“Elde edilen veriler çerçevesinde yeni virüse karşı ilkbaharı beklemeden Aralık ayında tüm yurt sathında bu aşılama faaliyetlerine başladık. Şu ana kadar ‘A, O ve Asya 1’ tipi virüslere karşı aşılarımız mevcut ama bu ‘Nepal A’ tipi yeni bir virüs. Dolayısıyla 4 virüs söz konusu. Üretilen aşının bu 4 virüse karşı bağışıklık ve direnci artıran karma aşı olduğunu belirtmek istiyorum. Bu hastalık bizim ülkenin dışında da birçok ülkede yaygınlaşmaya başladığı için FAO’nun Avrupa Şap Komisyonu tarafından, şu an itibarıyla 5 milyon doz talepte bulunulmuş durumda. O ülkelerde de bu virüsün yok edilmesi ile ilgili yoğun bir şekilde katkımızı sunacağız.”

Konu ile ilgili sorumlu birimler bulunduğuna işaret ederek, özellikle il ve ilçe müdürlüklerine gerekli talimatların yazılı olarak ulaştırıldığını bildiren Çelik, bahsedilen 100 mihrakta hayvan sevkinde gerekli hassasiyeti göstermeyenlerle ilgili soruşturma başlatıldığını da söyledi. Çelik, “Gerekirse görevden el çektirme konusunda kamuoyu ve ilgililerin daha dikkatli olması açısından ikazımızın dozajını ifade etmek istiyorum” dedi.

Bakan Çelik, aşının yanı sıra bizzat hayvana intikalinin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, bu konuda da herhangi bir ihmalin olmaması için yoğun bir takibin içerisinde olacaklarını söyledi.

Kayıt dışı hayvan giriş ve sevki ile ilgili İçişleri Bakanı ile bir görüşme yapacaklarını vurgulayan Çelik, “Kolluk kuvvetlerimizin hassasiyetlerinin daha da üst seviyeye çıkarılması konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu konu yalnız Türkiye’nin konusu değil. Bölgede var olan bu ve benzeri hastalıkların ülkemize sirayet etmemesi, ülkemiz içerisinde de var olan mihraktan başka mihraklara sıçramaması konusunda ciddi bir dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor. Bunlar, bakanlık olarak 8 binin üzerindeki veteriner hekim ve sağlık teknisyenlerimiz vasıtasıyla yürüttüğümüz çalışmalardır. Ancak üreticinin üzerine de düşenler var. Bir aşı üreticinin servetidir. Bir aşıyı ihmal etmek demek, üreticinin binbir emekle yetiştirdiği hayvanın telef olması anlamına gelir. Çok kolay bir şekilde ortadan kaldırabileceğimiz bu virüs için duyarlılık son derece önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, “İl müdürlükleri bünyesinde sorumlular var. Veteriner hekim bizzat o sorumluluğu üstlenen arkadaşlarımız ama il müdürlerinin de özellikle sevk ile ilgili bir ihmalleri söz konusu ise onlar için de geçerli. Sorumluları tespit etmek zor değil” dedi.

“Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da terör nedeniyle aşıların uygulanmasında bir sıkıntı var mı?” sorusunu da yanıtlayan Çelik, şu anda bölgede yoğun bir şekilde çalışmalarının devam ettiğini, bakanlığa intikal eden bir engelin söz konusu olmadığını bildirdi.

İl müdürlüklerinin özel veterinerlerden de hizmet alma imkanı olduğunu ifade eden Çelik, “Topyekun olayın üzerine gidip bunu söndürme görevimiz var. Bu açıklamayı gerekli gereksiz açıklamaları sonlandırmak için yaptım. Yoksa bir panik havası için yapmadık. Böyle bir panik havası yok. Bu 100 mihrak da ortadan kalkacak. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda 21 günlük süreye ihtiyaç duyuluyor. 21 gün sonra o alandaki tablo netlik kazanıyor. ‘O 100 mihrakta da durum bitmiştir’ diye açıklamayı da yaparız inşallah” ifadesini kullandı​.

TMO çeltik alımına başlıyor

Bakan Çelik’in açıklamalarının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 17 Aralık 2015 tarihi itibariyle çeltik alımına başlanacağını açıkladı. Piyasa fiyatlarının üretimin sürdürülebilirliği açısından TMO’nun öngördüğü fiyat seviyesine düşmesi nedeniyle alım kararının alındığı vurgulanan açıklamada, alımlara ilişkin detaylara da yer verildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın