Çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini açıkladı, üreticiye alım güvencesi verdi!

-
Çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini açıkladı, üreticiye alım güvencesi verdi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaş üzümde 4 milyon 200 bin ton, çekirdeksiz kuru üzümde ise 310 bin tonluk bir rekoltenin beklendiğini açıkladı. Fakıbaba, üreticinin çekirdeksiz kuru üzümünü kilogramı 4 liradan almak üzere çalışma yaptıklarını ve 15 gün içinde üreticinin parasını ödeyeceklerini bildirdi.

2017-2018 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından, Manisa’da düzenlenen toplantıda  açıklandı.

ahmet-esref-fakibaba-kuru-uzum-rekolte-gidahattiÜreticiye güvence verdi

“Yaş üzümde geçen yıl rekolte 4 milyon tondu, bu sene 4 milyon 200 bin ton. Kuru üzümde ise geçen yıl rekolte 313 bin tondu, bu sene ise 310 bin ton. Bunlar güvenilir rakamlardır.” diyen Fakıbaba, üreticinin ürününü değerinde satamayacağı yönünde kaygılanmasına gerek olmadığını ifade etti. Bakan Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız bana talimat verdi, ‘Üzüm 4 liranın altında olamaz, gideceksin bu işi çözeceksin’ dedi. Üzümünüzü Allah’ın izniyle 4 liranın altında sattırmayacağız. TMO şu an hazırlıklarına başladı. Depo arayışına devam ediyor. 9 numara kalitedeki üzümü 4 liradan alacağız ve 15 gün içinde paranızı ödeyeceğiz. Bu, AK Parti hükümetinin, Sayın Cumhurbaşkanınızın, Başbakanınızın ve Tarım Bakanınızın size sözüdür. Güven her şeyin üzerindedir. Allah’ın izniyle sizi hiçbir zaman gelirinizi düşürmeyeceğiz. Rahat olun, üzümünüzü alacağız, sınırsız bir şekilde alacağız, sizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz.”

ahmet-esref-fakibaba-gidahattiKapalı devre sulama yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği

Tarımın ülke ekonomisi açısından hayati öneme sahip olduğunu, Türkiye’nin gıdasına güvenilen, hayvancılığı ve tarımı iyi uygulayan bir ülke olduğu takdirde sadece bölgesinde değil, dünyada söz sahibi bir ülke olacağına dikkati çeken Fakıbaba, en büyük amacının kapalı devre sulama sistemini yaygınlaştırmak olduğuna işaret etti.

“Toprak suyla ve çiftçi bilgiyle buluşursa Türkiye farklı yerlere gidecektir. Vahşi sulama ile toprağı rezil etmişiz. Fakıbaba dönemi denince akla gelecek ilk şey kapalı devre sulama olacak.” diyen Fakıbaba, kapalı sulama yatırımlarına yüzde 50 oranında hibe desteği verdiklerini, bu sulama yöntemiyle vahşi sulamaya göre 5 misli alanın suya kavuşabildiğini dile getirdi.

Su olmadan ot, ot olmadan et ve et olmadan süt olamayacağının altını çizen Fakıbaba, “Çalışmalarımızı bu temel unsurların üzerine inşa edeceğiz. Bizim çok çalışmamız lazım. 50’li yıllarda Almanya savaştan çıkıyor, şu anda Avrupa’nın en büyük ülkelerinden birisi. Biz Cumhuriyet kurulduğundan beri çok daha fazla çalışmış olsaydık, şu anda Avrupa’nın en önemli ülkesi olurduk. 15 yılda çok büyük hamleler yapmamızı rağmen yeterli olmadığını görüyoruz. Gençlere ve eğitimli insanlara çok ihtiyacımız var” diye konuştu.

ahmet-esref-fakibaba-manisa-gidahattiGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Şehzadeler Canlı Hayvan Borsası, Beydere Tohum ve Sertifikasyon Test Müdürlüğü, Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Damızlık Hayvan Tesislerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

“Ayran gibi üzüm suyu da milli içeceğimiz”

Enstitüde bölgedeki bağcılık hakkında bilgi alan Fakıbaba’ya üzüm suyu ikram edildi. Üzüm suyunun lokantalarda yemekle ikram edilmesi gerektiğini belirten Fakıbaba, şöyle konuştu:

ahmet-esref-fakibaba-uzum-suyu-gidahatti“Ayran kadar üzüm suyu da milli içeceğimizdir. Üzüm suyunda hiçbir katkı maddesi yok. Tadı çok güzel ve doğal. Çok kızdığım şey, içeriği belli olmayan ne olduğu bilinmeyen özellikle dışarıdan getirilen ürünler. Mis gibi bizim ürettiğimiz kendi içeceklerimiz varken başka içecek içmek, sadece marka olması beni çok rahatsız ediyor. Ayrandan sonra milli içeceğimiz bu olacaktır. Samimi olarak söylüyorum. Kebap veya diğer yemeklerin yanında ayran ve üzüm suyu ikram edilsin.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir