CDP Türkiye 2015 İklim Değişikliği Raporu açıklanıyor

-
CDP Türkiye 2015 İklim Değişikliği Raporu açıklanıyor

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, 2010 yılından bu yana yürütülen CDP İklim Değişikliği Programı’nın 2015 Türkiye sonuçları raporu, 19 Kasım Perşembe günü açıklanacak. CDP Türkiye İklim Liderleri ödüllerinin de sahiplerini bulacağı etkinlikte, “CDP İklim Performans Liderlik Endeksi” (CPLI) ve “CDP Türkiye İklim Saydamlık Liderlik Endeksi” (CDLI) de açıklanacak.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akbank’ın sponsorluğu ve Deloitte Türkiye’nin derecelendirme ve rapor desteği ile yürütülen CDP İklim Değişikliği Programı’nın 2015 Türkiye raporu, 19 Kasım Perşembe günü, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de yapılacak etkinlik ile kamuoyuna duyurulacak. CDP’ye yanıt veren tüm şirketlerin saydamlık ve performans derecelerinin tümüyle kamuoyuyla paylaşılacağı etkinlikte, Türkiye “CDP İklim Saydamlık Liderlik Endeksi” (CDLI) açıklanacak ve endekse giren şirketlere ödülleri verilecek.

İklim değişikliği ile mücadele konusunda üstün performans göstererek Küresel A Liderlik Listesi’nde yer alan 113 şirket 4 Kasım’da CDP Merkez tarafından açıklanmıştı. Garanti Bankası 2015 yılında bu listeye girmeye hak kazanan tek Türk şirketi oldu. Garanti Bankası bu kapsamda ödül töreni sırasında “CDP İklim Performans Lideri” ödülünü alacak.

Akbank Kıdemli Başkan Yardımcısı Cenk Göksan’ın yapacağı açılış konuşmasının ardından BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Genel Sekreteri Christiana Figueres’in video mesajı yayınlanacak. Toplantının ana konuşmacısı BlackRock Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kurumsal Yönetim ve Yatırımlar Direktörü Amra Balic’in yapacağı konuşmanın ardından CDP Yönetim Kurulu Başkanı Paul Dickinson’ın video mesajı yayınlanacak. Etkinlikte Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve CDP Türkiye Direktörü Melsa Ararat “CDP Türkiye 2015 İklim Değişikliği Raporu” sonuçlarını açıklayacak.

Etkinliğin sonunda gerçekleştirilecek ödül töreni ile CDP Türkiye İklim Saydamlık Liderleri ve İklim Performans Liderleri’ne ödülleri takdim edilecek.

Kâr amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası bir kuruluş olan CDP, halka açık şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sınırlı kaynakların yeniden üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık ediyor. Yaklaşık 60 ülkeden 5.000 civarında şirket, CDP programları aracılığıyla iklim değişikliği, su kaynakları ve orman ürünlerinin faaliyetleriyle etkileşiminin sonuçlarını ve karşı karşıya oldukları riskleri ölçüyor ve yatırımcılara açıklıyor. Şirket raporlarını karşılaştırılabilir hale getiren ve ilgi alanındaki uluslararası raporlama standartlarını geliştirmeyi hedefleyen CDP, 2015 yılı itibariyle, 95 trilyon dolar değerindeki varlığı yöneten 822 yatırımcı adına hareket ediyor ve dünyanın önde gelen şirketlerine harekete geçmeleri adına çağrıda bulunuyor.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (SU CGFT) saha çalışmalarına 2009 yılında CDP’nin Türkiye operasyonunu üstlenerek başladı. CDP Türkiye operasyonu bugün hem CDP İklim Değişikliği programlarını hem de CDP Su programını yürütüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir