CarrefourSA, İsmar marketler zincirini satın aldı

-

Akyürek Holding grup şirketlerinden İsmar Marketler Zinciri’nin 26 mağazasının CarrefourSA tarafından satın alınması konusunda anlaşmaya varılarak, Rekabet Kurumu’nun onayına sunuldu.

CarrefourSA tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada, İsmar Marketler Zinciri’nin Türkiye genelinde bulunan 26 süpermarketini CarrefourSA bünyesine katmak üzere Akyürek Holding ile anlaşma yapıldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, 2014 yılının CarrefourSA adına bir sıçrama yılı olduğunu ve market konseptinden IT alt yapısına, tedarik sürecinden insan kaynaklarına kadar birçok alanda yatırıma imza attıklarını bildirdi.

CarrefourSA olarak 2015 yılında da yatırımlara ve büyümeye devam edeceklerini ifade eden Nane, “Bugüne kadar sektörün satın alma veya birleşmelere açık olduğunu dile getirmiştik. Burada önemli olan atılacak adımların markaya olacak katkısıdır. CarrefourSA bünyesine katılan 26 yeni marketle, organize perakende sektöründe hedeflediğimiz ve hak ettiğimiz konuma doğru bir adım daha yaklaştık.” ifadesini kullandı.

Süpermarket perakendeciliği sektöründen kademeli olarak çıkarak, pazarlama ve dağıtıma odaklanma kararı alan Akyürek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek de, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“Yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda, 1,7 milyar TL konsolide ciromuzun içerisinde yüzde 10 seviyesinde paya sahip, süpermarket perakendeciliği sektöründen kademeli olarak çıkarak, ana iş kolumuz olan pazarlama ve dağıtım alanında büyümeye odaklandık. Büyüme hedeflerimiz doğrultusunda, başarıyla yürüttüğümüz pazarlama ve dağıtım sektörüne yaptığımız yatırımlar devam edecektir.

Kalan mağazalarımızın da devri ile süpermarket perakendeciliği sektöründen tamamen çıkmış olacağız. Bu anlaşma ile elde edilen tüm kaynakları ana iş kolumuz olan pazarlama ve dağıtım alanında hedeflediğimiz büyümeye ulaşmak için kullanacağız. CarrefourSA ile yapmış olduğumuz bu anlaşmanın her iki taraf için de doğru bir işbirliği olduğuna inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum.”

Hızlı tüketim ürünleri pazarlama ve dağıtımı, perakende ve tarım sektörlerinde 2500 çalışanıyla müşterilerine hizmet veren Akyürek Holding’in iştirakleri arasında Akyürek Pazarlama, İsmar, Extra Depo, Taco Tarım, Doruk Dağıtım ve Worldlog yer alıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın