Cargill 2020’ye kadar 1 milyon insana yardım edecek

-
Cargill 2020’ye kadar 1 milyon insana yardım edecek

Küresel gıda ve tarım firması olan Cargill, sürdürülebilirlik, gıda güvenliği ve beslenme hedefleri için toplamda 13 milyon dolarlık bağış yapacak.

Cargill; gıda güvencesi, sürdürülebilirlik ve beslenmenin ortak noktasına odaklanan bazı programlar yoluyla, 15 ülkede 1 milyondan fazla insanın hayatını iyileştirecek bağışlar yapacak. Farklı kuruluşlarla yapılacak ortaklıklar yoluyla yapılacak bu bağışların toplamı 13 milyon doları bulacak.

ciftci-gidahatti

Sürdürülebilirlik, gıda güvenliği ve beslenme projeleri

Projeler kapsamında Brezilya’daki çiftçiler ve devlet kurumları, arazi yönetimini ve restorasyon çalışmalarını teşvik etmek amacıyla eğitilecek. Bu eğitim hem gıda üretimi hem de ormanların korunması için faydalı olacak.

Honduras’taki küçük toprak sahibi çiftçiler, bölgedeki okullara yerel olarak üretilmiş gıdalar sağlayacak. St. Paul, Minnesota, ABD’de bulunan, İspanyolca ve İngilizce eğitim verilen bir okuldaki çocuklar kendileri için bazı ürünler yetiştirecek ve aileleri ile birlikte yemek tarifi kitapları yazacak.

PepsiCo-fidan-www.gidahatti.com

Kalıcı değişim için özel sektör önemli

Cargill Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı Ruth Rawling, “İnsanlar ve topluluklar için gerçek bir fark yaratacak ölçeklenebilir çözümlere yatırım yapıyoruz. Özel sektör, inovasyonu ve ekonomik gelişimi hızla başlatarak, kalıcı değişimin önünü açabilir” ifadelerini kullandı.

Cargill ve Cargill Foundation tarafından onaylanan bağışlar 20’nin üzerinde ortağı kapsıyor. Bağışı alacak olanlar arasında küresel sivil toplum kuruluşları ve yerel gıda ve beslenme destek programları var. Bağışlara yönelik özel planlar son halini alacak şekilde hazırlanıyor. Bununla birlikte, odaklanılan alanlar şu şekilde:

  • Sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik etmek
  • Çiftçiler için piyasa erişimini ve üretkenliği arttırmak
  • Çocukluk beslenmesini ve eğitimi desteklemek
  • Gelir seviyesinin düşük olduğu topluluklarda sağlıklı beslenmeyi geliştirmek ve beslenmeyle ilgili sağlık sorunlarını önlemek

Bu ortaklıklar kalıcı projelere odaklanacak. Diğer bağışlar, umut vadeden yeni yaklaşımların test edilmesi amacıyla kullanılacak. Bağımsız bağışlarla ilgili detayların önümüzdeki aylarda açıklanacağı ifade edildi.

toprak-filiz-gidahatti

Bağış yapılacak kuruluşlardan bazıları

  • CARE USA: Cargill; Gana, Fildişi Sahili, Honduras, Guatemala, Nikaragua ve Mısır’da toplum tarafından yönlendirilen gıda güvencesini ve sürdürülebilir yaklaşımları desteklemek için, CARE ile olan mevcut ortaklığının kapsamını genişletecek. Ortaklığın Kosta Rika ve Endonezya’yı da kapsamına alması bekleniyor.
  • The Nature Conservancy (T.: Doğayı Koruma): Conservancy; Brezilya, Paraguay ve ABD’de yaptığı çalışmalarla, tarımsal üretimi desteklerken doğayı koruma çalışmalarını da güçlendiren projeler yürütüyor. Cargill, orman açma sorununu önlemeye yönelik sözlerini desteklemek için bu projelere finansman sağlayacak.
  • Heifer International: Ortaklık, Çin’de bulunan ve kadınlar tarafından yönlendirilen ailelere ait kümes hayvanları çiftliklerinin büyümesi için finansman sağlayacak. Söz konusu 450 çiftçi aile eğitim alacak ve Cargill Hayvan Beslenme biriminin bölgedeki uzmanlığından faydalanma olanağı elde edecek.
  • Feeding America (T.: Amerikayı Beslemek): Ülkenin en büyük açlık yardım kuruluşu, yenilikçi yerel gıda tedariki modellerini geliştirmek; protein, meyve ve sebze gibi besleyici gıdalara erişimi arttırmak ve toplum sağlığı ve beslenme programlarını desteklemek için üye gıda bankalarına yatırım yapacak.
  • Second Harvest Heartland: Cargill’in merkezinin yer aldığı Minnesota eyaletinde, her 6 çocuktan 1’ı gıda güvencesinden yoksun. Bu program, halk beslenme programlarına katılımı teşvik ederek ve taze gıdalara erişimi arttırarak düşük gelir seviyesine sahip aileleri ve çocuklarını destekleyecek.

Rawling, Cargill’in çalıştığı yerlerdeki insanlara katkıda bulunmaya kararlı olduğunu, bununla birlikte en önemli sosyal etkilerin bir bölümünün her gün yapılan işler sayesinde elde edildiğini de göz ardı edemeyeceklerini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir