Çankırı’daki Aytaç et fabrikasında korkutan yangın

-
Çankırı’daki Aytaç et fabrikasında korkutan yangın

Yıldız Holding’e bağlı Aytaç Et’in Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde bulunan entegre tesislerinde dün sabaha karşı çıkan yangında ambalaj deposu hasar görürken, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, çalışmaların yangından etkilenmeyeceğini açıkladı.

aytac-et-www.gidahatti.comÇankırı’nın Çerkeş ilçesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük entegre et tesislerinden Aytaç Et beyaz et entegre tesislerinde dün sabaha karşı çıkan yangında, beyaz et ve sevkiyat bölümünde maddi hasar meydana gelirken, yangının kahvaltı saatlerine denk gelmesi can kaybını önledi.

Aytaç Entegre Et Tesisleri’nde gece vardiyasında 190 kişinin çalıştığı beyaz et entegre tesisinde çıkan yangına Çankırı ve Çerkeş itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangın yerel imkânlarla kontrol altına alınamayınca Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) devreye girdi. AFAD koordinasyonunda olay yerine itfaiye, sağlık ve emniyet ekipleri sevk edildi. Çerkeş itfaiyesi’nin yanı sıra Çankırı merkez ve Ankara Büyükşehir ve çevre şehirlerden ekipler de yangına müdahale etti. İtfaiye araçlarının yanı sıra Ankara’dan gönderilen yangın söndürme uçağı ile yapılan müdahale sonunda yangın söndürüldü. Yangında dumandan etkilenen bazı çalışanlar hastanelerde tedavi altına alındı.

Tesislerde incelemelerde bulunan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, büyük ihtimalle elektrik kontağından çıktığı anlaşılan yangında canlı tavuklarda kayıp yaşanmadığı, sadece ambalaj malzemelerinin bulunduğu deponun hasar gördüğünü söyledi.

murat-ulker-www.gidahatti.comMurat Ülker: “Çok şükür can kaybı yok”

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yangında ambalaj deposunun hasar gördüğünü ifade etti. Tesisin sigortalı olduğunu ve işlerin etkilenmeyeceğini belirten Ülker, “Çalışanlarımızı yarın bekliyoruz. Ara yan dost ve sektör üyelerine teşekkürler. İtfaiye ekiplerine teşekkür ederiz. Çok şükür can kaybı yok.” dedi. Murat Ülker, ayrıca geçen günlerde İskoçya Carlisle fabrikasını ve şehri de su bastığını ve siparişlerinin karşılandığını kaydetti.

1993 yılında kurulan Aytaç Gıda, 2013’te Yıldız Holding tarafından satın alındı. 852 bin metrekarelik alanda kurulu 7 ayrı işletmede üretim yapan Aytaç Et Tesisleri, günde 750 büyükbaş, 2 bin 500 küçükbaş hayvan kesebilme, 100 bin tabaklı, 60 bin poşetli bütün tavuk üretebilme ve yılda 60 bin hayvan işleme kapasitesine sahip.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın