Çağın felaketi küresel ısınmanın bu faydasına inanamayacaksınız…

-
Çağın felaketi küresel ısınmanın bu faydasına inanamayacaksınız…

Bilim insanları, gezegeni bekleyen büyük bir tehlike olarak görülen küresel ısınma ile atmosferdeki karbondioksit oranının arttığına dikkat çekti. Bu durumun bitkilerde gübrelenmeye yol açtığını belirten bilim çevreleri, küresel ısınmanın bitkilerin yapraklarının daha yeşil ve verimli olmasını sağlığına işaret etti. Nature Climate Change adlı bilimsel dergide yayımlanan makaleye göre, karbondioksit salınımı sayesinde bitkiler daha fazla yeşilleniyor.

Bilim insanları, gezegenimizi bekleyen en büyük tehlike olarak gösterilen küresel ısınmanın iyi tarafını ortaya çıkaran bir çalışma yayımladı. Nature Climate Change adlı bilimsel dergide yayımlanan makaleye göre, karbondioksit salınımı sayesinde bitkiler daha fazla yeşilleniyor.

Araştırmaya 8 farklı ülkeden 32 bilim insanı katıldı

8 farklı ülkeden 32 bilim insanının katılımıyla gerçekleşen araştırmada, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) sağladığı uydu görüntülerinden yararlanıldı. Küresel ısınma yüzünden atmosferdeki karbondioksit oranı artırdığına dikkat çekilen araştırmada, bu durumun bitkilerde karbondioksit gübrelenmesine yol açtığı vurgulandı. Araştırmada ayrıca şu görüşlere yer verildi: “Bu sayede yapraklar daha yeşil, bitkiler daha verimli oluyor. Bitkilerin güneş ışığı, karbondioksit ve topraktan aldığı mineralleri birleştirerek şeker ürettiği belirtildi. Bitkilerin ürettiği bu şekerin, meyve ve sebzelerin ham maddesi olduğuna yer veren makalede, “Havadaki karbondioksit miktarı arttıkça, karbondioksit gübrelenmesi ihtimali de artar. Dolayısıyla daha çok şeker üretilir”

1.4 milyar Çinli Bahar Bayramı’nı kutluyor

kuresel-isinma-gidahatti

“Karbondioksit gübrelenmesi, sera çiftçiliğinde kullanılan bir yöntem”

Dünyada buz olmayan kara alanlarının yüzde 85’inin bitkilerle kaplı olduğunun belirtildiği araştırma sonucunda, karbondioksitin bu bitkiler üzerinde son derece önemli bir etkisi olduğunu açıkladı. Karbondioksit gübrelenmesinin, sera çiftçiliğinde de kullanılan bir yöntem olduğu belirtildi.

bitki-gidahatti

“Atmosferdeki karbondioksit oranı, son yarım milyon yılın en yüksek seviyesinde

ABD’nin Boston Üniversitesi’nden Profesör Ranga Myneni, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Petrol, gaz, kömür ve ahşap yakılınca karbondioksit meydana çıkıyor. Endüstri devrimiyle birlikte atmosferdeki karbondioksit oranı, son yarım milyon yılın en yüksek seviyelerine çıktı” dedi.

İklim için Türkiye’nin alması gereken 10 kritik önlem

Ayrıca Birleşmiş Milletler’in de aralarında bulunduğu birçok uluslararası kuruluş, küresel ısınmanın yıkıcı etkilerine karşı mücadelesini sürdürüyor.  Buna göre karbon salınımı yüzünden dünya gün geçtikçe ısınıyor ve sıcaklıklardaki bu artış, buzulların erimesini, deniz seviyelerinin yükselmesini ve doğa olaylarının şiddetini artırmasını tetikliyor.

kuresel-isinma-dunya-gidahatti

Küresel Isınma nedir?

Küresel ısınma, başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. Güneş’in periyodik aktiviteleri ve sera gazları, vb. nedenlerden etkilenmektedir. Günümüzde iklimbilimciler (klimatolog) küresel ısınma konusunda hemfikir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir