Çabalara rağmen çocukluk çağı obezitesi artmaya devam ediyor

-
Çabalara rağmen çocukluk çağı obezitesi artmaya devam ediyor

ABD’de 30 yıl önce artışa geçen çocukluk çağı obezitesi son 30 yıldır hiç ara vermeden yükselmeye devam ediyor.

ABD’li Duke Klinik Araştırmalar Enstitüsü’ne bağlı araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışma son 30 yıl içerisinde ila 2 ila 19 yaşları arasındaki çocuklarda obezite rahatsızlığının görülme sıklığının hiç azalma göstermediğini ortaya çıkardı.

ABD çapında gerçekleştirilen ve uzun yıllardır devam eden Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırmaları Anketi’nden alınan verileri değerlendiren araştırmacılar, 2013 – 2014 yılları arasında 2 ila 19 yaşındaki çocukların %33,4’ünün aşırı kilolu olduğunu, bunların arasında ise %17,4’ünün obez olduğunu gözlemlediler.

Demiri sindirmek kolaylaşıyor

cocuk-obezite-2-gidahatti

Aşırı obezlik artışı korkutucu

Vücut Kitle Endeksi değeri 35’ün üzerinde olması şeklinde tanımlanan aşırı obezite kavramı son yıllarda en hızlı artış gösteren obezite türü olmuştur. 2012 – 2014 yılları arasında çocukların %6,3’ünün aşırı obez olduğunu gösteren araştırmacılar yaklaşık 4,5 milyon çocuğun ve gencin bu durumdan mağdur olduğunu ifade ediyorlar.

Obezite hakkındaki çalışmaların arttığını ve dünya çapında hükümetlerin ve kuruluşların konu hakkında farkındalık yaratmak üzere çabalarını arttırdıklarını belirten araştırmacılar, buna rağmen obezitede gözlenen artışın bu çabaların yeterli olmadığını gösterdiğini ifade ediyorlar.

Soya bileşenlerinden uyku takviyesi

Sorunun çok boyutluluğuna dikkat çeken araştırmacılar ayrıca sorumluluğun çocukların ailelerinden onların bulundukları çevreye ve devletin en üst kademelerine kadar herkeste olduğunu belirterek, eğer bu salgınla baş edilmesi isteniyorsa çok kapsamlı çalışmalar yapılması ve toplumsal olarak düşünce yapısının değiştirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

cocuk-obezite-3-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir