“Büyüyen ekonomi istihdam yaratıyor”

-
“Büyüyen ekonomi istihdam yaratıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı istihdam rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Ekonomik büyümedeki artışla birlikte beklendiği gibi istihdam artıyor, işsizlik oranı geriliyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre işsizlik oranı Haziran’da yüzde 10,2 oldu.

issizlik-gidahattiİstihdam artıyor, işsizlik geriliyor

TÜİK’in açıkladığı verilere ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonomik büyümedeki artışla birlikte beklendiği gibi istihdamın arttığını, işsizlik oranının ise gerilediğini bildirdi. Zeybekci, açıklamasında şunları kaydetti:

“İşgücüne katılım oranındaki yüzde 53,4’lük rekor seviyeye ulaşılmasında, ihracat ve büyümedeki gelişmeler önemli etkiye sahip.

Geçen yılın aynı dönemine göre istihdamı 1 milyon 50 bin kişi artırdık. İstihdam edilen kişi sayısı 28,7 milyon kişiye ulaştı ve bu alanda eriştiğimiz en yüksek seviyeyi elde ettik.

nihat-zeybekci-gidahatti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

“İstihdam Seferberliğinin etkilerini görmeye devam ediyoruz”

Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde başlattığımız istihdam seferberliğinin etkilerini görmeye devam ediyoruz.

Hedefimiz, işsizliği tek haneli seviyelere çekmek. Bütçe disiplininden ve mali disiplinden taviz vermeden, ekonomik dengeleri bozmadan, cari açığı finanse edilebilir bir seviyede tutarak yüzde 5,5-6 aralığında büyüdüğümüz sürece işsizlik rakamını tek haneli seviyelere getireceğiz.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir