Büyük Hadron Çarpıştırıcısı devre dışı kaldı

-
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı devre dışı kaldı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı devre dışı kaldıİsviçre’deki CERN tesislerinde bulunan dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı içeri giren gelinciğin kısa devre yaptırması nedeniyle devre dışı kaldı.

Yerin 100 metre altında bulunan CERN tesislerine giren gelincik ise elektrik çarpması sonucu öldü.
CERN Sözcüsü hayvanın tünellere kadar giremediğini, sadece trafonun bulunduğu bölümde dolaştığını söyledi.

Sözcü Arnaud Marsoiller BBC’ye yaptığı açıklamada, gelinciğin yol açtığı hasarı gidermenin birkaç gün sürebileceğini belirtti.
Marsoiller Fransa sınırındaki tesislerin kırsal alanda olması nedeniyle CERN’e hayvan girmesinin çok da şaşırtıcı olmadığını vurguladı.

CERN ilk siparişi Ankaralı firmaya verdi

Higgs Bozonu keşfi

CERN’de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013’te uzmanlar, evrenin oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atom altı parçacık ‘Higgs Bozonu’nu bulduklarını açıklamıştı.

Deneyin sonucu, elle tutulamaz bir fiziksel olayın maddelere kütle ve hacim verdiğini göstermiş oldu.
Çalışma İngiliz bilim adamı Peter Higgs ve Belçikalı bilim adamı François Englert’e 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandırmıştı.

CERN pazarı da Türk şirketlerine açılıyor

Büyük Hadron Çaprıştırıcısı ilk kez Eylül 2008’de, 14 milyar yıl önce evrenin oluşumunu hazırlayan “Büyük Patlama”nın mini versiyonlarını üreterek, evrenin oluşumu sırasındaki sırların anlaşılmasını sağlaması amacıyla çalıştırılmıştı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir