Burdur Gölü’nde kırmızı alarm!

-

Göle Hayat Derneği Başkanı Süleyman Faki, son yıllarda kurumaya yüz tutan Burdur Gölü için hazırlanan acil eylem planı ve diğer çalışmaların ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Faki, “Burdur Gölü’nde 2 senedir gölde bir acil eylem planı uygulanmaktadır. Su çekilmesinin nedenleri, bunun önlenmesiyle ilgili nasıl çalışmalar yapılabilir ile ilgili her türlü faaliyet yapılıyor ve bu konuda da belirli bir mesafe kat edildi. Ancak henüz somut olarak elimizde tutulabilir bir veri yok. Eğer Burdur Gölü’nü en azından bugünkü noktasında bile tutabilirsek, bu büyük bir kazançtır” dedi.

“Alarmın rengi kırmızı”

Burdur Gölü’nün iklimsel, değişiklikler, tarım ve hayvancılık konularındaki yanlış politikalar nedeniyle yaklaşık 30-40 yıldan bu yana kurumaya devam ettiğini, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından acil eylem planı hazırlandığını hatırlatan Göle Hayat Derneği Başkanı Süleyman Faki, alınan kararların ivedilikle somut hale getirilmesi gerektiğini ve alarm renginin halen kırmızı olduğunu hatırlattı.


  Marmara Gölü’nün suyu çekildi!

 “Gölde yaklaşık 3’te 1 oranında bir su kaybı söz konusu”

“Burdur Gölü bir tektonik göl olma özelliği ile Burdur’a hayat veren bir göl. Ama son yıllarda yaşadığımız kuraklıktan ve susuzluktan dolayı Burdur Gölü’nün çekilme, su sorunu nedeni ile birçok sıkıntı yaşamaktayız.” diyen Faki; “Son 30-40 yıla baktığımız zaman bugünkü gölün seviyesi ve su seviyesinin yaklaşık 3’te bir oranında bir kayıp söz konusu.

Tabii, bu kuraklık var çevredeki köylülerin ve bitki örtüsünün, hayvancılığın yaygın yapılması ve yanlış bir şekilde sulama faaliyetlerinin olmasıyla da birlikte bu seviye biraz daha azalmakta, göle hayatiyet veren çevredeki akarsuların bir takım barajlar yoluyla, kanallar ve göletler yoluyla göle aktarılmaması nedeniyle suyun girişinde bir azalma söz konusu. Bütün bunlar birleştiği zaman göldeki su seviyesinin azalması maalesef büyük bir hızla devam etmekte” diye konuştu.


  Ziraat Mühendisleri Odası’ndan kuraklık uyarısı!

“Bugünkü noktasında tutabilsek bile kazanç”

“Biz, Burdur gölünün suyunun çekilmesinden dolayı çok üzgünüz. Bunun sonuçlarının da Burdur’a çok kötü yansıyacağını da biliyoruz” şeklinde sözlerini sürdüren Faki; tehlikenin farkında oldukları mesajını vererek, “Hem doğa şartları hem de oluşabilecek hastalıklar açısından bunun her şekilde fark edildiğini biliyoruz. Ancak önlemlerin de hızla alınması gerektiğini yine öneriyoruz. Bu noktada, gerek Sağlık Bakanlığı, gerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı, gerekse Burdur halkının birlikte bir çalışma yaparak, bu çalışmaların hızlandırılması, sonuçlandırılması ve etkinleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu çalışmalarla birlikte, eğer Burdur Gölü’nü en az bugünkü noktasında bile tutabilirsek, bu büyük bir kazançtır. Böylelikle, ileride doğabilecek bir sürü hastalığın da önüne geçilmiş olacaktır. Bu konuda bugüne kadar katkı sunan ve bundan sonra sunacak olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın