Bugün doğan çocuklar asla araba kullanamayacak!

-
Bugün doğan çocuklar asla araba kullanamayacak!

UC San Diego Bağlamsal Robotik Enstitüsü’nün başındaki isim olan Henrik Christensen, otonom araçlar sayesinde bugün doğan çocukların asla araba kullanamayacağını düşünüyor.

Christensen’e göre sürücüsüz araçlar sayesinde yollardaki araç sayısı 2 katına çıkabilecek ve insanlar zamanlarını daha verimli işlerde kullanabilecek.

Sürücüsüz araba hayatımızı nasıl değiştirecek?

Araba kullanmayı öğrenmek birçok genç için yetişkinliğe geçişin önemli parçalarından biri. Hatta ilk kez  direksiyona geçmek, ehliyet sınavına girmek, ehliyet almak ve ilk arabayı satın almak aileden bağımsız olma yönündeki ilk adımları sembolize ediyor.

Ancak uzmanlara göre bu önemli kilometre taşını geleceğin gençleri yaşayamayacak.

Christensen konu hakkında şu açıklamayı yaptı; “Ben bugün doğan çocukların asla araba kullanamayacağını düşünüyorum. Otonom (sürücüsüz) araçlar 10 – 15 yıl içerisinde yollarda olacak. Daimler, GM ve Ford gibi tüm otomotiv firmaları 5 yıl içerisinde otonom, sürücüsüz araçların yolda olacağını söylüyor.”

“Zamanımızı daha değerli işlerde kullanabileceğiz”

Bugüne dek araç kullanmanın tüm olumsuz taraflarıyla yaşamayı öğrendik. Çoğu insan trafikte oturmayı işe yürüyerek gidip gelmeye, aracıyla park yeri bulmaya çalışmayı metroda oturacak yer bulmaya tercih ediyor. Ancak Christensen bu aktivitelerin kısa bir süre sonra geçmişte kalacağına inanıyor.

Sürücüsüz araçlar yollardaki araç sayısını arttırmamıza olanak tanıyacak. Bunun yanında zamanımızı daha değerli işlere harcayabileceğiz.

Christensen “Arabamı kullanmayı seviyorum, ancak mesele bu değil. Önemli olan insanların trafikte ne kadar zaman geçirdiği. Bugün San Diego’da bir insan günde ortalama 1 saati işe gidip gelirken geçiriyor. İnsanlar bu süreyi daha verimli işler yaparak kullanabilir” diyor.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir