Buğdayın yerini ne alacak?

-
Buğdayın yerini ne alacak?

Piyasa araştırma şirketi Mintel’e göre tüketiciler belli bileşenleri içermeyen diyetleri benimsemeye devam ediyor. Glutensiz ürünler ise bu konuda başı çekiyor. 2014 yılında yapılan bir ankete göre ABD’li yetişkinlerin %22’si bazı gıdaların glutensiz çeşitlerini tüketmekte. Mintel’de araştırma yöneticiliği görevini yürüten Chris Brockman, tipik batı diyetine yönelik eleştirilerin tahılları, özellikle de rafine işlenen tahılları hedef aldığını kaydediyor.

Brockman özellikle dünyadaki kalorinin %20’sinin kaynağı olan buğdayın kötü gösterildiğini, kinoa gibi günümüzde ilgi duyulan istisnalar haricindeki diğer tahıllara da birçok durumda olumsuz bakıldığını ifade ediyor.

Piyasa araştırmacıları ise son yıllarda giderek artan sayıda tahılsız tarifler ve pişirme bileşeninin piyasaya sürüldüğünü ve bu gelişmenin, piyasaya tahıl içermeyen fırıncılık ürünü sunma yönünde bir fırsat yarattığını söylüyor.

2012 – 2014 yılları arasında bileşen olarak tahılsız unların kullanıldığı fırıncılık ürünlerinin piyasaya sürülmesinde %71 artış görüldüğünü ifade eden Brockman, badem ve hindistan cevizi unlarının özellikle ilgi gördüğünü;  gittikçe artan sayıdaki üründe kullanıldığını, diğer kuruyemiş ve sebze esaslı unların da önem kazandığını belirtiyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir