Buğday hasadı buruk başladı

-


Buğday hasadı buruk başladı

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, buğdayın başak zamanında mevsimin kurak gitmesinden ve yağış olmamasından dolayı rekoltenin düşük olması ve taban fiyatlarının açıklanmaması ile birlikte buğday hasadı buruk başladı.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, bölgede geçen yıllara oranla buğday ekiminin yüzde 40 oranında düştüğünü belirterek, “Daha önce yüzüne bakmadığımız saman çiftçinin bu yıl umudu oldu” dedi.

Buğday taban fiyatlarının hala açıklanmamasını da eleştiren İspir, “Geçen yıl buğday hasadında dönüme 600-700 kilo arası buğday alınırken bu yıl kıraç yerlerde dönümde 250 kilo, normal arazilerde ise 400 kilo buğday hasadı oldu. Oran çok düşük. Rekoltede umduğunu bulamayan çiftçi buğday taban fiyatlarının belirsizliğini korumasıyla bir kere daha üzüldü. Rekoltedeki düşüşü başak zamanında mevsimin kurak gitmesine bağlıyorum. Buğday taban fiyatlarının bir an önce açıklanmasını istiyoruz. Buğday ekimi Çukurova’da her yıl katlanarak azalıyor. Böyle giderse bu bölgede buğday ekimi yapılmayacak. Yetkililerin özellikle buğday konusunda bir an önce önlem alması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İlçede buğday hasadının ilk olarak yapıldığı köylerden olan Çangaza köyünden çiftçi Mustafa Yozcu ise “Bu yıl kurak havalardan dolayı geçtiğimiz yıla oranla rekolte düştü” dedi.

(İHA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın