Bu yosun sudaki arseniği temizleyebiliyor!

-
Bu yosun sudaki arseniği temizleyebiliyor!

Bir grup bilim insanı yaptığı araştırmada belirli bir yosun türünün arsenik kalıntısını filtreleyerek suyu arındırdığını belirledi.

Bu enteresan yosun türünün adı Warnstorfia fluitans. Doğal yetişme ortamı, yakındaki maden  işletmeleri nedeniyle toksik arsenik maddesinin bulaştığı sulak alanlar.

Araştırmacılar bu yosun türünün sudaki arsenik miktarını çok hızlı bir şekilde azaltarak suyu içilebilecek düzeye getirdiğini belirledi. Elde edilen sonuçlar bir bilimsel makale haline getirilerek Environmental Pollution dergisinde yayınlandı.

İsveçin kuzey bölgesindeki demir madenleri büyük su kaynaklarını insanlar için toksik bir metal olan arsenikle kirletti. Bu tehlikeli sular pirinç gibi tarımsal ürünlere kadar ulaştı ve tüm gıda zincirine dağıldı.

Araştırma detayları

Stockholm Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu yosunu bölgeyi temizlemek için kullanmayı hedefliyor. Bu amaçla kontrollü bir laboratuvar ortamında yapılan araştırmada, ABD Çevre Koruma Kurumu tarafından belirlenen güvenli seviyenin 10 katı kadar arsenik içeren su kullanıldı.

Bu suya söz konusu yosun eklendiğinde, yosun 1 saat gibi kısa bir sürede suda bulunan arseniğin %82’sini absorbe etmeyi (yakalamayı) başardı.

Ancak yapılan ileri testler, daha yüksek arsenik konsantrasyonu ile birlikte diğer maddelerin suya katılmasının filtreleme işlemini yavaşlattığını belirledi. Bu senaryo gerçek koşullara daha yakın bir deneme imkanı sağladı.

Araştırmacılar yosunun bu durumda dahi kendisi için bir zehirlenme belirtisi göstermeden ABD Çevre Koruma Kurumu’nun maksimum seviyesinin 1000 katı arseniği bağladığını belirledi.

Yosun arsenik aldıktan sonra nasıl hayatta kalıyor?

Araştırmacılar ağır metalin büyük oranda yosun dokusuna bağlı kaldığını, bu sayede zarar vermediğini söylüyor.

Sulak alan yosununu tüketen çok az sayıda canlı olması sebebiyle bu yosunun kullanılması, arseniğin yayılma döngüsünü bozmak için kullanılabilecek.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın