Bu üniversitede ilaçları robotlar hazırlıyor

-
Bu üniversitede ilaçları robotlar hazırlıyor

Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının, robotik cihazlarla hazırlandığı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Halit Karaca, robotik sistemin tam korumalı olup, ilaç tasarrufu ve el değmeden hazırlama özelliği ile ilaç hazırlayan personelin güvenliğini en üst seviyede tutan sistemler bütünü olarak dünyada kabul gördüğünü belirtti.

ABD’den getirtilen ve Türkiye’nin sayılı onkoloji hastanelerinde bulunan son teknoloji robotik kemoterapötik ilaç hazırlama ünitesi sayesinde çalışan güvenliği de en üst seviyede tutuluyor.

robotik-cihazlar-ilac-3-gidahatti

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halit Karaca, 2016 Mayıs ayında Nazende-Nuri Özkaya Onkoloji Gündüz Tedavi Merkezi’nde faaliyete giren, robotik ilaç hazırlama cihazlarıyla ilgili verdiği bilgilerde, Türkiye’de sayılı onkoloji hastanesinde bulunan ve içerisinde 2 adet robotik cihazın yer aldığı kemoterapötik ilaç hazırlama ünitesi ile onkoloji merkezlerinin daha da modernleştiğini söyledi.

Dünyada kabul gören bir sistem

Robotik sistem tam korumalı olup, ilaç tasarrufu ve el değmeden hazırlama özelliği ile ilaç hazırlayan personelin güvenliğini en üst seviyede tutan sistemler bütünü olarak dünyada kabul gördüğü belirten Doç. Dr. Karaca, şunları kaydetti:

“Mayıs 2016 tarihinden itibaren onkoloji ayaktan tedavi kemoterapi hazırlama ünitemizde iki adet son teknoloji robotik sistem, bir adet yarı otomatik hazırlama sistemi, iki adet biyogüvenlik kabini, son teknoloji ile donatılmış temiz oda, sızdırmaz aparatlar ve hazırlama yardımcı ekipmanları ile hizmet verilmektedir.

robotik-cihazlar-ilac-3-gidahatti

İlaç hazırlamada üst düzey güvenlik

Robotik sistemle ilaç dozundaki denge daha kolay sağlanmakta, tasarruf edilmekte ve devletimize kar sağlanmaktadır. Yarı otomatik hazırlama sistemlerinde kullanılan aparatlar Amerikan FDA kuruluşundan aldığı ’kapalı sistem hazırlama ve kapalı sistem uygulama cihaz ve setleri sızdırmaz özelliği’ ile hazırlayanlara üst düzey güvenlik sunmaktadır.

Gerek robotik sistemlerde, gerek biyogüvenlik kabinlerinde, gerekse temiz oda sistemlerinde bulunan hepa filtre ile ortamın havası en uygun ve hızlı şekilde yüksek kalitede temizlenmektedir. Ayrıca kemoterapi ünitesinde çalışan personelin gerekli bütün eğitimleri verilmiştir ve sürekli eğitimler ile aksiyonları canlı tutulmaktadır.İHA

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir