Bu cihaz, beyin sarsıntısına kafa tutacak!

-
Bu cihaz, beyin sarsıntısına kafa tutacak!

Beyin sarsıntısı, özellikle temas sporları ile ilgilenen sporcuların sıklıkla maruz kaldığı rahatsızlıkların başına geliyor. Samsung Electronics Avustralya, sporda beyin sarsıntısı konusunu araştırmayı kolaylaştırmak amacıyla Dr. Alan Pearce ve Braden Wilson ile geliştirilen yeni giyilebilir teknoloji ürünü brainBAND’i tanıttı.

samsung-logo-gidahattiToplumun karşı karşıya olduğu gerçek sorunları araştırmaya ve çözmeye teknolojinin nasıl yardımcı olabileceğini sergilemek amacıyla “Samsung Launching People” programı kapsamında hayata geçirilen prototip, farklı alanlardan iki uzmanı bir araya getirdi. Beyin sarsıntısı araştırma ve eğitimi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen nörobilim uzmanı Dr. Alan Pearce ve endüstriyel tasarımcı Braden Wilson, brainBAND projesinde Samsung ile birlikte çalıştı.

Beyin sarsıntısı semptomlarının tespit edilmesi güç olduğundan, çoğu vaka rapor bile edilmiyor. Temas sporlarında başı korumak için tasarlanmış geleneksel başlıkların aksine; kaydedilen veriler sayesinde beyin sarsıntısının şiddetini ve bunun beyinde devam eden etkisini daha iyi anlamak için tasarlanan brainBAND, başa alınan darbeleri gerçek zamanlı olarak izleyebilen ilk giyilebilir teknoloji ürünü olma özelliğini taşıyor.

Samsung Electronics Avustralya CMO’su Philip Newton; “Samsung olarak, teknolojinin sınırlarını zorlamak ve sunduğumuz inovasyonlarla, günümüzde yaşanılan zorluklara ilişkin çözümler üretmek gerektiğine inanıyoruz. İşte bu nedenle, Dr. Alan Pearce ve Braden Wilson’un sporcuların sıklıkla karşılaştığı beyin sarsıntısına yönelik olarakbrainBAND” prototipine dair yürüttükleri çalışmalara destek olmaktan dolayı son derece gururluyuz.” dedi.

brainBAND nasıl çalışıyor?

beyin-sarsintisi-brainband-samsung-gidahattiÖzel olarak tasarlanmış baş bandında, başın arka kısmında darbenin gücünü ölçen sensörler bulunuyor. Bu sensörlerin topladığı bilgiler bir uygulama üzerinden, gerçek zamanlı olarak tıbbi görevliler, hakemler ve koçların Samsung cihazlarına iletiliyor.


Eşleştirme Ekonomisi ve kim, neyi, neden alır?

Baş bandında bulunan bir dizi LED ışık, darbenin etki düzeyini gösteriyor. Darbenin etkisine göre sarı renkli ışık uyarı, turuncu ışık orta düzeyde uyarı niteliği taşırken; kırmızı ise oyuncunun muayene için sahadan alınması gerektiğine işaret ediyor.

Tüm darbe verileri kaydedilip saklanıyor. Böylece, oyuncular zaman içinde beyinlerinin maruz kaldığı sarsıntıların eksiksiz bir tablosunu görebiliyor.

Nörobilim ve beyin sarsıntısı uzmanı Dr. Alan Pearce projeye ilişkin olarak, “Buradaki nihai amaç, tekrar eden sarsıntıların neden olduğu tehlikeyi anlamak. brainBAND, sporcuların hayatını değiştirecek yaralanmaları oyunun bütün aşamalarında engellemeye ve sporcuları koruma altına almaya yardımcı olabilir” diye konuştu.

beyin-sarsintisi-brainband-uygulama-gidahattiPrototipi ilk deneyen kişi olan Avustralyalı ragbi efsanesi ve Samsung marka elçisi Israel Folau da, “Oyuncular ve gelecek nesil sporcular için temas sporlarını daha güvenli hale getirmek adına, bu tür bir teknolojiye erişimi mümkün kılmak, harika bir çalışma” ifadesini kullandı.

Beyin sarsıntısı nedir?

Beyin sarsıntısı, kafaya isabet eden bir vuruş ya da darbe sonrasında vuku bulan geçici bir bilinç ve beyin fonksiyonu kaybı olarak tanımlanıyor. Bilinç kaybı saniyeler, dakikalar veya saatler sürebilse de, iyileşme bir gün içinde gerçekleşir. Beyin dokularında, keşfedilebilir bir hasar da bırakmıyor.


Haydi çocuklar, Geleceğin Mucitleri için başvuruya!

Beyin sarsıntılarının birçoğunda, hasar hafif ve olumsuz sonuçları küçük çapta olsa da, bazıları beyin fonksiyonlarında önemli bir aksamaya yol açabiliyor.

Uzmanlar beyin sarsıntılarını, 1 ila 3 arasında derecelendiriyorlar. Birinci derecede bir beyin sarsıntısı genellikle, bir bilinç kaybı yaratmaz. İkinci derece beyin sarsıntısı geçirmiş kişiler, genellikle 5 dakikadan az bir bilinç kaybı yaşarlar; üçüncü dereceden beyin sarsıntısı ise tipik olarak 5 dakikadan fazla süren bilinç kaybına ve 24 saatten fazla süren hafıza kaybına neden olabilir.

Beyin sarsıntısının semptomları nelerdir?

beyin-sarsintisi-gidahattiBeyin sarsıntısının semptomları, baş ağrısı, bulantı ya da kusma ve hafıza kaybı olabilir. Kafa karışıklığı ya da uyku hali, gittikçe artan yorgunluk, net ve açık konuşma zorluğu, vücudun bir kısmında uyuşukluk veya felç hissi ya da bir gözbebeğinin diğerinden daha geniş olduğunun fark edilmesi halinde doktora başvurulması öneriliyor.

Beyin sarsıntısı sendromu

Bazı kişiler, beyin sarsıntısını takip eden bir yıl içinde “beyin sarsıntısı sonrası” sendromu yaşayabiliyorlar. Semptomlar saatler, günler hatta haftalar boyunca ortaya çıkmayıp, baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve uykusuzluk hallerini içerebiliyor. Yaratıcılık veya motivasyonda bir zayıflama yaşanabiliyor ki, bunlar depresyon ile karıştırılabilen semptomlar olarak tanımlanıyor.

Beyin sarsıntısı sonrası sendromunun tipik özelliği ise alkole karşı olan toleransın azalması. Ayrıca, kişilik değişmesi de gözlenebiliyor. Kişiler; öncesine oranla, daha iddialı ve daha az diplomatik bir davranış şekline bürünebilirler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir