Bu bahçe güneş enerjisi ile sulanıyor!

-
Bu bahçe güneş enerjisi ile sulanıyor!

Emin Tarım ve Enerji, Konya Ereğli’de, sulama amaçlı elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayan 450 bin ağaçlık organik elma üretim tesisi kurdu. Güneş destekli ilk organik elma hasadı bu yıl yapılacak. Beklenen rekolte ise yaklaşık 3500 ton.

Konya’nın Ereğli ilçesi tarımsal üretimde yenilenebilir enerjiden yararlanma konusunda örnek bir projeye ev sahipliği yapıyor. Emin Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Emin Tarım ve Enerji Anonim Şirketi tarafından geliştirilen, Meyve Üretiminde Tarımsal Sulamaya Yönelik Fotovoltaik Destekli Elektrik Üretim Tesisi Projesi tamamlanarak hayata geçirildi.

gunes-enerjisi-sulama-gidahatti

450 bin elma fidanı

Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, Emin Tarım ve Enerji’nin yenilenebilir enerji destekli tarımsal faaliyetler konusunda Konya’yı üst seçtiğini bildirdi. Bu kapsamda Ereğli ilçesi sınırları içindeki Zengen Mevkii’nde 5000 dekarlık bir arazi satın aldıklarını anlatan Emin Üstün, bunun 3500 dekarlık bölümüne 450 bin elma fidanı diktiklerini söyledi.

400.000 kWh temiz enerji

Üstün’ün verdiği bilgiye göre, elma bahçelerinin sulama amaçlı elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden elde ediliyor. Bu amaçla bahçenin uygun noktalarına toplam 600 kilovat (kW) gücünde beş adet fotovoltaik elektrik üretim tesisi kuruldu. Söz konusu güneş enerji santrallerinin (GES) üreteceği yaklaşık 400 bin kWh temiz enerji, ağaçların sulamasını sağlayacak pompalarda harcanacak.

emin-tarim-emin-ustun-gidahatti

Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, elma bahçelerine kurulan GES’lerin, ucuz ve temiz enerji sayesinde üretim maliyetlerini ciddi ölçüde düşürdüğünü vurguladı. Kesintisiz enerjinin aynı zamanda ürün kalitesini yakalamaya da yardımcı olacağını ifade eden Üstün “Emin Tarım ve Enerji’nin bu tesisi gerek bölgede, gerekse ülkenin başka yerlerindeki girişimciler için bir model oluşturmasını amaçladık. Tesislerimizin kapısı isteyenlere her zaman açık. Bilgi birikimimizi, girişimci adaylarıyla paylaşmaya hazırız” dedi.

Kırsalda istihdamı artıracak

Türkiye’nin rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına giderek daha fazla yönelmesi gerektiğini belirten Emin Üstün, şunları söyledi:

“Yenilenebilir enerji ile daha temiz bir çevre ve geleceğe bırakacağımız daha güzel bir dünya bizleri bekliyor. Yaptığımız projeyle hem çevreye zarar vermeden, hem de doğal yollarla üretim sağlamış olacağız. Böylece gelecek nesillerimiz için daha yaşanılır bir dünya bırakmak istiyoruz. Ayrıca bu ve benzeri tesisler sayesinde kırsalda istihdam artışı sağlanarak kente göçün önlenmesine de katkı sağlamış olacağız.”

Yerli teknoloji su pompaları

Emin Tarım şirketinin Konya Ereğli Zengen Mevkii’ndeki 3500 dönümlük (3.500.000 metrekare) araziye kurulmuş 450 bin ağaçlık elma bahçesinde dört adet derin su kuyusu bulunuyor. Emin Enerji’nin geliştirdiği teknolojiyle çalışan pompalar vasıtasıyla kuyulardan çıkarılan su, 5000 tonluk havuzda dinlendirildikten sonra damlama yöntemiyle ağaçlara veriliyor. Tüm bu işler tesisin kendi ürettiği elektrikle yapılıyor. Şebeke elektriğinden bağımsız çalışan pompalar bölgede sıkça yaşanan elektrik kesintilerinden etkilenmiyor.

elma-gidahatti

İlk hasat Eylül’de

Emin Tarım ve Enerji’nin solar destekli meyve bahçesinde ilk hasat bu yıl gerçekleştirilecek. Eylül ayında başlayacak hasat, ağaçların çeşidine göre farklı tarihlerde tamamlanacak. Tesislerde ilk yıl meyve rekoltesinin yaklaşık 3500 tona ulaşması bekleniyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir